| Andrei123Aa a întrebat:

Am si eu o intrebare!
E un lucru bun daca in liceu fac de exemplu profilul chimie-biologie iar facultatea de... electromecanica?
Cum vor proceda angajatorii?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| DanielPH a răspuns:

Buna!
Liceul nu te avantajeaza in modul asta la angajare. Conteaza liceul doar astfel: Tu vei face unele materii in liceu ce-ti vor prinde bine la facultate, spre exemplu: Faci matematica M1 la liceu, te duci pe inginerie si acolo vei avea multe cursuri si seminarii cu notiuni din M1. Daca faci M3 la liceu, la facultate te vei lovi de multe chestii noi. Eu am fost pe profil tehnologic si am mers la ingineria instalatiilor. N-am prea facut chimie si fizica in liceu, iar aici mai ca am luat restante. Conteaza sa faci ceea ce-ti place, caci o vei face cu pasiune. Tu sa ai note mari de-a lungul facultatii si sa te implici in proiecte, sa scoti o nota bun la licenta si master, sa dai dovada de implicare in practica, astea sunt criterii dupa care se vor uita angajatorii.

Ca un ultim exemplu: un amic a terminat mate-info la un colegiu bun din Prahova, a facut mai apoi o facultate pe domeniu, insa mergea doar din 5 in 5, nu s-a implicat deloc, la licenta a luat putin, si de-a lungul facultatii n-a fost selectat de firme pentru a lucra pentru ele, insa alti colegi de-ai lui care stiau meserie, cu toate ca au facut licee paralele de domeniu, dar care au recuperat pe parcurs, au fost angajati.

Fa ceea ce-ti place si implica-te, asa vei excela si te vei evidentia printre altii.

Succes si ganduri bune!

2 răspunsuri:
| TheWznd a răspuns:

Angajatorilor nu le pasa ce liceu ai facut.
Pentru un angajator e mai important ce stii sa faci, ce skilluri ai.

| Sarasanu a răspuns:

Angajatorii te angajeaza pe ce specialitate si compentente ai