| jedkate11 a întrebat:

Buna TPU.Am si eu o intrebare intr-un domeniu in care chiar nu ma pricep.Parintii mei au o societate particulara(magazin). Tata este administratorul de drept iar mama este trecuta ca vanzatoare in magazin insa se poate zice ca erau amandoi administratori.Anul trecut mama a intrat in somaj deci a fost scoasa de pe societate daca pot zice asa si acum fiindca somajul s-a terminat vrea sa intre din nou ca vanzatoare si sa fie trecuta iar pe societate.
Intrebarea mea este daca poate face acest lucru si daca imi puteti da mai multe detalii...Multumesc anticipat.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca poate, societatea sa o angajeze iarasi ca vanzatoare, cu contract de munca pe perioada nedeterminata. Numai bine!

| CataC a răspuns:

Salut
Ii face contract de munca si o angajeaza de ce sa nu se poata? E SRL banuiesc, daca zici societate.
Bafta

| CataC a răspuns:

P.S> vorbeste cu un contabil, oricum daca ai angajati iti trebuie neaparat contabil

| UnOmGanditor a răspuns:

Da, poate sa o faca cu contract pe timp nedeterminat.
Legea nu interzice reangajarea unui muncitor, e interzis in schimb sa lucreze la negru in timp ce ia somaj.

| CrisTina12345678910 a răspuns:

Logic ar trebui sa se poata! Oricum pentru mai multe detalii un contabil (chiar contabilul de la societate ) iti poate fii mai mult de folos!