| Celestina003 a întrebat:

Bună TPU, am si eu o simplă intrebare... este nevoie de bac dacă vreau să devin confectioner? Doresc raspuns doar de la cei care știu sigur raspunsul...

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Nu e nevoie neaparat de o diploma de BAC,
insa daca nu doresti sa muncesti pe un salariu minim toata viata,
s-ar putea sa doresti sa faci pe viitor o specializare, poate chiar o facultate de design vestimentar,
SAU te angajezi intr-o firma mai mare si doresti sa avansezi in post, sa devii sefa unei echipe. ceva de genul asta.
Ei bine, in acel moment vor fi preferate candidatele cu scoala, sansele tale vor fi destul de mici, chiar daca te pricepi si dai dovada de seriozitate.
Prea putini directori/angajatori/patroni pun pe cineva fara scoala intr-un post cu raspundere.

Mai ales fiind vorba de un examen care a devenit in ultimii ani de tot r*h*tul, e la fel de banal precum o teza.

5 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Cica viata e ca urcatul unui munte intr-un timp limitat.

De aceea conteaza de unde pleci, de la poale (fara bac), de la mijloc (cu facultate) sau din top (cand ai avutie din familie si mai ai si facultate).

Desi suna a film amwrican, sa pleci de jos si sa ajungi sus, nu uita ca e un film. Iar filmele au rolul sa prosteasca masele.

Cu cateva exceptii, cate persoane de felul acesta cunosti tu si cate care au avut un start mai bun?

Pe scurt, ia bacul.

| Mosotti a răspuns (pentru cristimihailov):

Bine zis. Daca nu ai studii jos ramai pana mori, aia care au luat-o de jos, au avut minte moca de la natura, vremurile propice si au facut o afacere, dar e rar asa. Putini bani si aia e, cum a fost ala cu dozatoarele TEC in 1991, deci nu se pune asta.
Trebe sa ia bacul.

| RobertMoon a răspuns:

Nu ai nevoie de bac.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din ce vad la cursurile de calificare ca confectioner nu se cere diploma de bac. https://www.ariniformareprofesionala.ro/......exile.html
Dar ca idee ar fi foarte bine sa ai aceasta diploma de bac. Iti prinde bine in viata. Este un minim cerut in foarte multe cazuri.

| Celestina003 explică:

BlackBriliant....nici tu după cum se vede, si nu inteleg de ce mi-ai dat block.