| Aghireirs a întrebat:

as avea o intrebare…dacă pe viitor m-aș ocupa cu pensat, dermatologie, masaj facial și manichiura pedichiura, s-ar câștiga bine?

Răspuns Câştigător
| alina2k18 a răspuns:

Da, se castiga bine, depinde si de oras, cata clientela iti faci, cat de talentata esti ca sa fie lumea multumita si sa te recomande si mai departe, ce raport calitate -pret ai.
Dar clar nu ai cum sa le faci pe toate bine ori cosmetica [ unde intra si pensat, epilat cu ceara, masaj facial, cosmetica faciala ] ori unghii-mani si pedi.
Pentru toate ai nevoie de cursuri [ autorizate mai ales pentru cosmetica nu doar diploma de participare ca aia nu e recunoscuta pentru angajare in saloane ] si dupa aceea diverse specializari [ pentru unghii diferite tehnici, forme, pictura, pedichiura medicala, etc; pentru cosmetica lucrul cu anumite aparate, diverse proceduri pe care nu le inveti la curs ].
Dermatologia este o ramura a medicinei pentru a fi medic dermatolog trebuie sa faci medicina 6 ani si dupa rezidentiat 5 ani.
La salon o sa ai salariu de baza plus baccis sau comision.
Daca lucrezi de acasa ramai cu tot ce castigi.
Mai poti face si curs pentru gene fir cu fir si din asta se castiga bine.

5 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Depinde cati oameni fac acelasi lucru in zona ta.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Wr3nch):

Nope, depinde ce ai tu in plus fata de ceilaltiwinking

| Wr3nch a răspuns (pentru AnastasiaK):

laughing Depinde de cati oameni suntlaughing Degeaba ai tu talent daca is 10 care o fac cu X lei mai ieftin si/sau au deja clientela formata.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Wr3nch):

Am zis ce oferi in plus fata de ceilalti. Poate sa fie si un pret mult mai redus SAU o tehnologie mult mai buna SAU mai multe acreditari si mai mult talent SAU orice altceva. Cat timp ai ceva ce nu are nimeni din ceilalti si e ceva ce oamenii vor, ai castigat. Greu cu educatia antreprenoriala in Romania, stiu.

| Andreeush a răspuns:

Depinde de zona în care o să te afli.