| anonim_4396 a întrebat:

As dori sa achiziționez un produs de pe Instagram de pe un cont tip haine sh; iar persoana respectiva imi cere plata in avans. Nu imi fac griji pentru ca este o pagina de incredere, dar nu stiu cum sta treaba cu plata. I-am spus ca vreau sa fac plata prin transfer bancar, persoana respectiva mi-a dat contul si numele sau. Trebuie sa merg la ING, pentru ca acolo are el cont si sa depun banii sau pot merge la orice alta banca sa ii depun? Voi avea de platit in plus ceva avand in vedere ca eu nu am cont la ING sau pur si simplu depun banii si atat? Imi trebuie cont la ei? Ma puteti ajuta va rog, cine stie? Doresc sa comand produsul urgent pentru o aniversare!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Te sfatuiesc sa nu transferi nimic, accepta plata ramburs, cand primesti coletul.
Nu are nici o importanta daca pagina unde se vand lucuruile este de incredere, daca vanzatorul este vreun borfas, pus pe inselatorii.
Niciodata, dar absolut niciodata nu trimiti banii inainte, sa vezi produsul, sansele sa fii inselat sunt de 99%, maia les daca vanzatorul insista sa primeasca inati banii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce te face sa crezi ca e o pagina de incredere? Il cunosti personal pe ala care vinde? Daca nu, cumperi doar ramburs.

| UnulSimplu312 a răspuns:

Plata se poate face de la orice alta banca nu neapărat ING si poti sa ii platesti si daca nu ai cont bancar.Si nu plati nimic in avans deoarece este o înșelătorie ii spui sa iti trimita produsul prin curier cu verificare si atunci poti verifica produsul si sa il achiti integral daca iti place iar daca nu poti sa respingi comanda!