| C3R1 a întrebat:

as dori sa aflu daca iti iei un apartment care se va folosi doar pentru chirie (mentionez ca va fi detinut nu si folosit),pana ce se va gasi un proprietar trebuie sa platesc curentul,gazul, apa etc, sau nu platesc nimic daca nu folosesc?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie sa platesti cheltuielile comune pentru 1 persoana, chiar daca nu locuieste nimeni in apartament sau dupa cota parte de proprietate din imobil.

Restul facturilor (curente) se platesc conform contractelor si contorizarilor incheiate.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Curent nu, pentru că nu folosești. Gaz, apă, la fel.
Trebuie să plătești ceva cheltuieli de bloc pentru o persoană.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Curentul, apa si gazul sunt contorizate. Daca nu ai consum, e posibil sa platesti doar niste taxe mici, de cativa lei.
Eu de exemplu platesc la o casa in care nu locuiesc (dar merg zilnic, totusi) intre 10 si 40 de lei la fiecare factura de electricitate, adica la 2-3 luni.
Daca nu as merge, probabil ar fi facturi sub 10 lei. Apropo, in banii aia merge si un frigider nonstop.

| alina2k18 a răspuns:

Da, vei plati intretinerea la bloc : lift chit ca stai la parterwinking, curatenie, gunoi, salarii personal.
Eu dau 60 lei daca nu sta nimeni si consum apa rece 0, calda nu e cazul ca am centrala.
In rest gaze, curent nu platesti nimic daca dai indexul lunarwinking

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Nu, nu platesti daca nu folosesti.

| christall a răspuns:

Nu folosesti nu platesti. Vor fi alte cheltuieli comune care trebuie platite: salariul administratorului, al femeii de serviciu, lumina de pe palier.