| Axel_3487 a întrebat:

As dori sa angajez un maseur si ma gandeam sa ii dau i salariul in functie de cati cilenti are. dar nu stiu ce formula sa aplic. Aveti vreo idee?

Răspuns Câştigător
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Buna,

Nu ai cum sa te poti intelege ca sa fie bine. Ori ii dai salariu fix, plus comision ori ii poti sa ii faci contract de colaborare cu castig din comisioane.

Daca ai facut contract de munca si ai stabilit un salariu fix lunar, pai pe ala trebuie sa i-l oferi. Altfel vei avea probleme.

7 răspunsuri:
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Asta e cea mai proasta idee pe care am auzit-o de foarte multa vreme incoace. Pai ce, maseurul e agent comercial sa-i dai procent din vanzari? El este neproductiv si nu poate fi salarizat decat fix. Nu e ca si cum de el depinde cati clienti ai tu...

| AdrenalinTm a răspuns:

Ii dai salariu minim pe economie(mai mult) + comision din vanzari sa il stimulezi

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru AdrenalinTm):

Cum sa-i dea comision din vanzari? Pai e maseurul respopnsabil de clienti? Pleaca maseurul pe strada si vine cu 3 insi la masat? Hai sa fim seriosi, asta e treaba de agent comercial, n-are nicio vina maseuru ca n-ai tu clienti pentru ca ai salon in Cuca Macaii.

| unprietenaproape a răspuns:

Trebuie sa l angajezi cu forme legale, unde o sa aiba un salariu fix. dar pe langa el, in functie de profit ii poti suplimenta leafa

| Axel_3487 explică:

In acte o sa fie un salariu fix. dar la inceput as vrea sa ma inteleg sa facem in asa fel incat sa fie bine pentru amandoi, adica sa fie "salariul" in functie de clienti.

| Axel_3487 explică:

Buna sonya. imi poti spune mai multe despre acel contract de colaborare? Mersi anticipat!

| sonya a răspuns (pentru Axel_3487):

E putin mai complicat si sunt multe de spus. Pana la urma trebuie sa gasesti persoana care vrea sa accepte sa iti lucreze cu un contract de colaborare.