| C3R1 a întrebat:

as dori sa știu dacă vinzi aurul la bijutier, trebuie sa mai plătești ceva taxe (cum e la amanet) sau îți dă fara nici o problema?

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ce taxe? Il vinzi in functie de gramaj si de pretul cu care il cumpara.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La amanet tu faci un împrumut garantat cu obiectul din aur pe care îl depui acolo garanție. Taxele la care te referi sunt dobânzile la împrumutul efectuat.
Când vinzi un obiect din aur la bijutier, primești prețul negociat, ca la orice vânzare.