| DARIA0515 a întrebat:

as vrea sa deschid la vara un stand pe plaja, in fata casei, la care sa vand limonada si bratari hand made.
Nu vreau sa fac o afacere de lunga durata, vreau un stand de vreo 2 saptamani, pe timpul verii, pe urma caruia sa castig niste bani.
Am nevoie neaparat de acte si de aprobare?
Daca da, cum fac rost?

Răspuns Câştigător
| Fata1234 a răspuns:

Da ai, ai nevoie de mai multe chestii. Mai bine nu complica lucrurile cu limonada ca vei avea nevoie de mai multe acte. Dar cel mai bine fie între noi strângi când trece politia dar nu cred ca e asa multa politie sa controleze

4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Pentru stand trebuie sa mergi la primaria localitatii respective.

Pentru mancare sau bautura trebuie sa mergi la sanepid -sau aici in constanta in cazul tau: http://www.dspct.ro/s14/contact--directia-de-sanatate-publica/
(Sau il cauti pe google pe cel din localitatea unde vrei sa pui standul).

Posibil sa mai ai nevoie si de alte acte, dar nu mai stiu (cred ca si de la anaf); dar mai asteapta raspunsuri.

1. la primarie platesti impozitul pe teren (spatiul inchiriat).
2. la anaf platesti impozitul pe venitul din castig.
3. la sanepid platesti documentatia care ti-o vor elibera.
Daca te iei dupa statul roman, cel mai bine iti faci tu limonada si o bei cu familia; la fel si bratarile: le faci cadouri. :)

La cate legi a dat statul roman, ar fi fost normal sa infiinteze o institutie care sa ajute in mod gratuit cu sfaturi pe toti acea care vor sa faca o afacere, indiferent cat de mica sau mare, scurta sau lunga ar fi aceasta.

| Andreeush a răspuns:

Te complici prea mult pentru a vinde limonadă.
Mai bine crează o pagină de Facebook unde să postezi poze cu brățări hand made.