| JustMeForever3 a întrebat:

as vrea sa îmi deschid un club sau restaurant in Cluj Napoca. 1 As putea accesa fonduri europene pentru asa ceva? 2 Cam ce suma ar fi necesară? 3 Ce credeti ca ar merge mai bine; un club, un restaurant sau o terasa?

Răspuns Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Poti accesa fonduri europene pentru restaurant-terasa daca acesta va va fi o completare a unor domenii pentru care se acorda fonduri europene (de exemplu, la restaurarea unui castel, se poate completa cu un restaurant specific, destinat turistilor)
Suma necesara pentru infiintarea unui restaurant este de 5-10 mii euro, in functie de dotari.
Un restaurant cu terasa cu specific este ideal in cazul turistilor (si nu numai).

1 răspuns:
| Irinucapufy a răspuns:

1.Da
2.fondurile sunt 3000 de euro
Iti trebuie cam 5000
3.restaurant

| JustMeForever3 explică (pentru Irinucapufy):

De ce este mai bine restaurantul si nu clubul, am auzit ca patronii de club am mai mult profit decat cei de restaurant?