| C3R1 a întrebat:

as vrea si eu sa stiu ce inseamna actiunile in business si cu ce te ajuta sau daca pe viitor ai vrea sa iti faci o afacer, gen NU STIU cumperi un mall, cum vei scoate bani sau iti faci o afacere de imobiliare in ce consta si cum scoti profit.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Actiunile sunt titluri detinute de actionarii in societatile pe actiuni si dau dreptul de a participa la adunarile generale, a vota in aceste adunari si a obtine dividende daca societatile respective obtin profit net si pe care il distribuie.
De regula aceste actiuni pot fi vandute si cumparate pe bursa de valori, daca societatea este cotata la bursa sau pot fi cumparate direct de la actionari, daca societatea nu este cotata la bursa.
Obtii bani din vanzarea lor doar daca valoarea actiunilor a crescut, daca a scazut si le vinzi iesi in pierdere.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă nu știi nimic, nu ai cum să îți explic.
Când cumperi un mall ai deja o groază de bani. De unde îi ai, cum îi ai. Nu scoți bani ci îi produce afacerea ta. Dar dacă nu știi ce este un mall, nu am cum să îți explic.
Folosești cuvintele afacere de imobiliare și nu știi ce înseamnă afacere și ce înseamnă imobiliare. Nu știi ce înseamnă acela profit. Nu am cum să îți explic cum îl scoți.
Să îți fac un curs de economie și afaceri nu este locul aici. Găsești pe Internet nenumărate cursuri.