| TheMusicBoy a întrebat:

Avand 14 ani, vreau sa stiu cum sa fac bani. Parintii mei nu prea au o situatie financiara foarte buna si vreau sa-mi cumpar si eu cate ceva, doar ca bugetul nu-mi permite... As dori niste idei cat de cat decente(fara chestii de genu ca sa ma duc la bunici sa fac curat prin casa pe bani ca nu am bunici)..Multumesc anticipat!

17 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La 14 ani nu exista legal nici o cale sa faci bani.
Din pacate, raman doar parintii, vecinii, rudele sau munca pe la gradini si sere.

| TheMusicBoy explică (pentru Violleta2022):

Ma gandeam sa cumpar tricouri simple si sa le fac in stilul tie dye fiind la moda, doar ca nu stiu daca imi va iesi ceva din chestia asta.

| Violleta2022 a răspuns (pentru TheMusicBoy):

Si ce faci cu tricourile?
Ca nu le poti vinde oriunde, poate pe FB-ul tau, dar sansele sunt minime sa faci ceva bani cu ele, fiindca de acolo de unde cumperi tu, la acelasi pret, pot cumpara si prietenii tai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vârsta minima legala de muncă este de 16 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sigur că poți face bani și la vârsta asta:
În primul rând ai alocația care ți se dă până la 18 ani.
În al doilea rând ai bursa de studii la școală.
În al treilea rând ai bursa de merit la școală.
Ajungi lejer pe la 500-600 de lei.

| thefunkytroll a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am avut media V-VIII 9, 97 și media la E.N. 9, 65. Cu toate astea, nu tin minte sa fi primit vreo bursa. Țin sa menționez ca am schimbat 2 școli, la niciuna n-am primit nimic. E caz recent, anul asta am terminat a 8-a.

| TheMusicBoy explică (pentru anonim_4396):

In primil rand, nu primesc alocatia, in al doilea rand nu sunt din Bucuresti si in al 3 lea rand nu primim bursa ca altfel as primi bani destui ca am medii mari dar orasul de unde suntem e zgarcit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din pacate doar de la 16 ani te poti angaja cu jumatate de norma doar la munci ce nu reprezinta riscuri (cel mai des ospatar).

| Speranta12 a răspuns:

Fa ciocolata in casa si du-te si vinde-o la moll

| Speranta12 a răspuns:

Doamna, doamna, haideti sa vad arat gustul dulce al copilariei...

| Sekim a răspuns:

Salut
Resell. Cumpără de pe Wish, Alibaba, AliExpress etc și vinde le mai scump aici. De exemplu iei ceasuri la 10 lei și le dai la 50. Poți să faci și chestia aia cu tricourile. Ai încredere în tine man. Ia 2 tricouri, fa le cum vrei tu și vezi daca merge treaba cu ele. Mult succes. Nu te lasă demoralizat de unii oameni care comentează doar pentru puncte, inutil.
See youwinking

| TheMusicBoy explică (pentru Sekim):

Pe ce site-uri as putea sa le vand?

| Sekim a răspuns (pentru TheMusicBoy):

OLX, Marketplace Facebook, La jumate etc. sunt destule locuri. Ideea e, daca vrei sa faci resell și să faci bani, cumpără ceva căutat, de exemplu brățări, ochelari, ceasuri, lanțuri anime, brățări anime etc etc. Ai milioane de produse la preturi de nimic. Succes.

| Pati2500c a răspuns:

Nu cred ca vei gasi ceva, ai 14 ani iar eu am o prietena de 17 care de 3 luni isi cauta ceva de munca sa castige bani si nu gaseste. A pus si anunt pe net si a primit mesaje de la tot felul de dubiosi, nu stiu daca vei gasi. La glovo cred ca angajeaza peste 16 ani

| Pati2500c a răspuns:

Poti medita copii sau sa ai grija de ei. Poti vorbi cu prietenii tai sau rude care au nevoie de meditatii pentru copii

| thefunkytroll a răspuns:

La vârsta asta nu prea ai ce sa faci. Insa, poți pune la avizier la Kaufland ca ajuti la treburi gospodărești, poți sa ai grija de animale sau sa te duci la cules fructe sau legume ori la muncile câmpului. Succes!

| TheMusicBoy explică (pentru thefunkytroll):

Nu stau la sat/tara ca sa pot face munci dintre ale campului.