| Copila2016 a întrebat:

Ce laptop puternic imi puteti comanda ca sa execute sarcini de Editare/Randare Videoclipuri cu o calitate 2k-4K fara lag/freeze/crashsi care sa suporte si efectele speciale... Adica sa fie foarte rapid si sa nu fie prea scump, de pe EMAG va rog!
Ca nu ma pricep, mereu imi iau teapa si imi aleg laptop-uri proaste de 1. 7GHZ bazandu-ma pe memoria hard-ului.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cu laptop n-ai nici o sansa.
Pentru ceea ce doresti tu, ai nevoie de un calculator desktop, dedicat pentru munca de video-studio.
Un asemenea calculator trebuie sa aiba 2-4-8 procesoare minim I7 la 3000MHz, minim 32Gb memorie RAM, cel putin 2 bucati SSD din care una (pentru fisiere temporare) de minim 250Gb + un hard disk de peste 1Tb pentru stocare.
Un asemenea sistem costa peste 10 mii dolari (si nu functioneaza cu Windows big grin ).

| Ineys a răspuns:

Https://www.emag.ro/......D9SRDDBBM/

Cam asa ceva daca e vorba de 4k. Desi ma indoiesc ca va merge totu brici. S-ar putea sa mai tuseasca uneori.

Pentru editare video 4k de obicei se foloseste un Desktop deoarece iesi cumva mai ieftin. Un laptop care sa n-aiba emotii la editat 4k e mult mai scump.

Totusi de ce vrei sa editezi videoclipuri 4k? Ai macar cu ce sa le filmezi?

| Copila2016 explică (pentru Ineys):

Dap; am 2 camere video una 1080P FullHD si alta Video-Sport 4K 180*... M-ar ajuta si in VR;
Am nevoie doar sa imi editeze cat mai bine si repede, chiar la o calitate inalta de maxim 4k. In efecte speciale/GreenScreen After Effects/Premiere Pro.

Merge sa editez si cu laptop-ul vechi dar e un chin la edit, stau ore intregi in cele mai slabe programe si imi da crash chiar daca setez rezolutia 360p din timpul editarii. Nu editez video-uri lungi, pentru 3-5 min stau aproximativ 2-3 ore in randare... Pana si telefonul meu e mult mai rapid...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca editezi, si sti despre ce vorba, de ce cumperi cu procesor de 1.7? nu are sens ce zici, doar daca te-ai apucat de edidat de ieri, si nu ai nici un ban in buzunar.
ce sa editezi cu 1. 7ghz si windows? poze?
laughing)) ia un mac.

| Copila2016 explică (pentru anonim_4396):

La edit ma pricep; dar nu si la procesor, il am pe asta care e mai vechiut pentru ca l-am vazut singurul de pe atunci (2016) de 64 biti cu 1TB memorie hard. Am editat multe video-uri pe cutia asta cu tastatura chiar de toti imi ziceau ca e imposibil laughing pana si 4k VR de-am stat aproape 12-13 ore. Am developat si jocuri 2d pe plasticul asta ca n-am avut ce face... Mac-ul e si mai praf, ( ca m-am uitat la hard-drive... ) de ce mi-ar trebui? happy laughing laughing)
P.S: Dap, am editat si poze 2.5D ca alea macar merg in Greenscreen =)
Btw, chiar n-am avut ce face... XD
S-a uzat, next one si asta la cimitirul de laptop-uri din generatia veche laughing

| REMiXDJ a răspuns:

Dear friend, atat tu cat si ceilati care ti-au raspuns - Cititi cu atentie: NU EXiSTA LAPTOP CARE SA FACA EDiTARE ViDEO DE CALiTATE iN TiMP REAL - Adica la secunda.E interesant nick-ul tau : KawaiiKittySandra - SANDRA Pisica din Kawaii - Nice.Du-te la un magazin bun de calculatoare ce vind si componente si calculatoare gata asamblate si intreaba asa - cat costa astea: O placa de baza model 2017-2018 de la firma MSI sau de la Gigabyte pe 64bit, o placa video model nou de la Gigabyte model nVidia cu ram mare, o sa iti trebuiasca o memorie RAM de ce putin 32Gb - optim este 64bit, Processor o sa iti trebuiasca unul bun si puternic minim un Intel i7 - optim este i9, o sursa de alimentare buna cu conectori detasabili generatie nou de minim 850 Watti si o carcasa de tip Server sau Tower, sau Maxi-Tower ca sa fie loc in ea si sa fie aerisita bine, si fiindca editarea video este strans legata de sunet iti recomand placa de sunet de la Creative Lab. - Sound Blaster, Model Audigy 5/Rx (eu de cand sunt in muzica doar Audigy Sound Blaster folosesc si pot sa iti spun ca sunetul este cum se zice Bestial).O sa iti trebuiasca si un monitor LCD foarte bun de rezolutie mare si diagonala mare. Odata ce ai facut investitia asta in urmatorii 10 - 15 ani si mai mult nu mai iti trebuie sa schimbi calculatorul fiindca in acest timp nu v-a mai apare nimic interesant nici ca soft nici ca processoare sau alte componente legate de calculatoare.Programe iti poti lua free de pe acest site: www.Rutracker.org, si pentru alte nelamuriri si ajutor ma poti contacta aici: DJ_Music_MP3@Yahoo.com, sau pe: LagunaBlueMusic@Gmail.com. Investitia este rentabila daca scoti bani din editare video si nu numai.Componentele toate sa fie pe 64bit sa nu uiti asta.