| Dolores214 a întrebat:

Bună TPU Cum sa trec pe numele la o persoana o plasma tv sau un pc calculator etc... funda

Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Faci act de vânzare cumpărare la notar exact ca in cazul vinzarii unei case act notarial legalizat, altfel nu are valoare.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In principiu nu este nevoie de nici un act scris, este destul sa-i dai produsul si cumparatorul sa-ti de banii, cu exceptia cazului ca il faci cadou.
Daca vrei sa ramana o dovada atunci faceti un act de vanzare-cumparare sub semnatura privata.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Adică mai exact ce vrei sa faci, sa i scrii numele sa i apara pe ecran sau cum.

| Dolores214 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Sa trec pe numele la cine le vând.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Dolores214):

Faci act de vânzare cumpărare la notar exact ca in cazul vinzarii unei case act notarial legalizat, altfel nu are valoare.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mersi pentru fundă.

| Lioana a răspuns:

Pentru bunurile mobile nu e nevoie de contract de vanzare in fata Notarului. E de ajuns un contract scris de mana (sau printat) si semnat de ambele parti. Exista modele de contract de vanzare cumparare pe net.