| anonim_4396 a întrebat:

Daca sunt minor, pot sa imi fac un Card de Credit, un cont bancar sau asa ceva? Mersi!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Minorul peste 14 ani poate avea card de debit si cont curent, mergand la o banca impreuna cu un parinte.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu se poate!
Credit cardul - se eliberea in urma unui credit (imprumut bancar) facut la banca, fiind dat doar adultilor (peste 18 ani), care au minim 2 ani de salarizare si sunt angajati permanent.
Tu poti sa-ti faci un CARD de DEBIT - care este un card legat de contul tau bancar, din care poti cheltuii doar cati bani ai in cont (probabil alocatia), daca doresti sa o primesti in acel cont.
Contul bancar se face dupa implinirea varstei de 14 ani, cand ai deja buletin.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dacă ai peste 14 ani îți poți face un card de debit, nu de credit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Card de credit nu poti face. Ala este de altceva. Cont bancar impreuna cu card de debit poti face, dar numai insotit de un parinte care va semna pentru tine