| naomi800 a întrebat:

Daca te duci in Romania cu un card bancar strain (Germania ), cum poti ridica bani de pe acesa? Se pot lua de la bancomat si daca da, in € sau in RON?
Stie cineva cand inchid bancile de sarbatori anul acesta?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| tickey a răspuns:

Poti ridica bani de la orice bancomat in moneda tarii respective. Calculul de schimb e urmatorul: in functie de tipul cardului( Visa, Mastercard, Maestro, etc) exista un schimb corespondent tipului de card. Cursul de schimb il gasesti pe net. La asta se adauga comisionul bancii care e un anumit procent din cat scoti. Daca vrei sa platesti cumparaturi in tara cu card strain, o sa te coste mai mult decat vrei. Orice plata se considera tranzactie bancara si are un comison fix ( depinde de banca care a emis cardul) plus un comision al schimbului valutar. De exemplu daca vrei sa cumperi ceva cu un card italian in Romania te costa in felul urmator: Pretul "obiectului" + comision fix ( de obicei 5 euro) + comision de schimb ( cam 2 euro). Bancile probabil o sa aiba program scurt inaintea sarbatorilor dar bancomantele sunt nonstop. Sper ca team lamurit.

| suntserios a răspuns (pentru tickey):

Usurel cu tampeniile, la platile la comercianti la POS indiferent de valuta cardului nu se percepe comision nici fix nici comision de schimb. Numai tu stii de unde ai scos tampenia asta

"Pretul "obiectului" + comision fix ( de obicei 5 euro) + comision de schimb ( cam 2 euro). "

daca nu stii despre ce vb nu mai debita tampenii ca s ar putea sa te creada unii

Comisioanele se aplica doar la extragerea de la ATM nicidecum la plata la POS.

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

La scoaterea de bani de la bancomat iti dau banii la cursul de schimb afisat in banca si un comision al bancii. La cumparaturi (POS) nu ai comision doar ca pierzi prin schimbul valutar.

| tickey a răspuns (pentru Salontanul):

In functie de card si banca emitenta, exista comision. Eu am dat exemplu de un card italian de la BancoPoste.

| Salontanul a răspuns (pentru tickey):

Ti-am zis eu ceva? Nu ti se pare ciudat ca altii te apostrofeaza si imi dai raspuns mie? Incearca sa te adresezi doar celui ce te intreaba ceva!

| suntserios a răspuns (pentru tickey):

Aia e banca? Esti sigur?

Daca da, astept cu interes un link prin care demonstrezi comisioanele de care vorbesti. Dupa cum zici tu, daca incerci cu cardul ala sa cumperi sa zicem un bilet la metrou in Romania care costa 5 lei tu vrei sa ne zici ca in realitate platesti 36-37 lei? sa fim seriosi.

Astept cu nerabdare link sa demonstrezi comisioanele de care zici.

@naomi800 tu chiar crezi treaba cu comisioanele la cumparaturi? Sau realizezi ca ala caruia i ai dat funda te a dezinformat cu mare talent?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Aproape orice card functioneaza la orice bancomat din lume si iti da moneda tarii in mod logic

| Alicezzz a răspuns:

La orice bancomat in lei.ce treaba ai cu programul banici daca tu ai treaba cu bancomatul? Atentie ca pierzi foarte multi daca scoti o suma mare si la orice tranzactie. Eu am koroane si evit in concediu sa scot de pe card ca se pierd bani la paritate.asa ca fac plata cu el direct decat sa scot si in general vin cu bani koroane cash si ii schimb la cel mai bun curs. Si atentie ca suma maxima pe care o poti extrage intr o zi este påna in 4000 roni (1000€). Bafta

| tickey a răspuns:

Ma bucur ca te-am lamurit. Poti sa imi declari raspunsul catigator pentru a-mi da funda. tongue

| suntserios a răspuns (pentru tickey):

Serios, mai vrei si funda la balaria aia de raspuns?

| Cotin_Mihai_1990 a răspuns:

Dc nu mai pot sa scot bani din tara de la bacomate cine lea blocat sunt in tara si nu mai putem sa scoatem bani nu ne mai da voie am cont la Sparkasse Austria sunt in concedi nu ne mai putem sa luam bani de la bacomate sau bani suntem mai multe persoane