| anonim_4396 a întrebat:

Daca vreau sa imi infiintez trupa de ursitoare trebuie sa platesc ceva sau sa depun vreun act?

Răspuns Câştigător
| roanunt a răspuns:

Cea mai uşoară modalitate prin care un antreprenor îşi poate deschide o afacere este înfiinţarea unei societăţi de tip PFA (persoană fizică autorizată), care se poate obţine în trei zile şi pentru care este necesar un capital de doar 200 de lei. Totuşi, un dezavantaj ar fi că impozitul pe venit trebuie plătit trimestrial, în patru rate egale.

Sunt eligibile pentru înfiinţarea PFA toate persoanele de peste 18 ani care nu au comis în trecut infracţiuni financiare şi care au pregătire profesională în domeniul în care doresc să se avizeze.

Acte necesare PFA:

1. Copie după cartea de identitate sau paşaport

2. Copie legalizată după un document care să ateste drepturile de folosinţă asupra sediului profesional, precum contract de închiriere, comodat, certificat de moştenitor, contract de vânzare-cumpărare etc.

3. Declaraţie pe propria răspundere care să ateste îndeplinirea condiţiilor legale de funcţionare prevăzute de legislaţia specială din domeniul sanitar, sanitar-veterinar, protecţiei mediului şi protecţiei muncii.

4. Copii după documentele care atestă pregătirea profesională şi, dacă este cazul, după experienţa profesională, precum diplome, certificate sau adeverinţe prin care se dovedeşte absolvirea unei instituţii de învăţământ, certificatul de calificare profesională, certificatul de competenţă profesională, cartea de meşteşugar, carnetul de muncă al solicitantului etc.

Dacă actele depuse sunt incomplete, se acordă un termen de maximum 15 zile pentru completarea acestora.

14 răspunsuri:
| roanunt a răspuns:

Orice activitate desfasurata are nevoie de autorizatie de functionare, fie ca persoana fizica autorizata, fie ca societate comerciala. Orice activitate desfasurata care iti aduce un venit, trebuie sa fie pusa in legalitate prin acte.

| BiancaMiciu a răspuns (pentru roanunt):

Si ce trebuie sa fac mai exact?

| roanunt a răspuns (pentru BiancaMiciu):

Cati ani ai?
Se poate obtine o autorizatie pentru persoana fizica autorizata de la primarie.

| BiancaMiciu a răspuns (pentru roanunt):

Am 16 ani

| BiancaMiciu a răspuns (pentru BiancaMiciu):

Si aveti idee cam la ce suma se rezuma totul?

| BiancaMiciu a răspuns (pentru roanunt):

Nu o sa infiintez neaparat acum, dar e doar o ipoteza de viitor

| BiancaMiciu a răspuns (pentru roanunt):

Va multumesc. In ceea ce priveste impozitul... daca de ex iau 500 de lei pe luna cam cat trebuie sa ofer drept impozit?

| BiancaMiciu a răspuns (pentru BiancaMiciu):

Sau chiar nu exista nicio sansa ca totul sa fie facut la liber?

| roanunt a răspuns (pentru BiancaMiciu):

Risti sa mergi la evenimente si sa te trezesti cu ANAF-ul pe cap.
Atunci poate fi mai rau, pentru ca vei intra la evaziune fiscala.

Aici aici un link cu calculatorul de impozit si alte cheltuieli.

https://www.calculatorvenituri.ro/pfa

P.S. Ms pentru funda!

| BiancaMiciu a răspuns (pentru roanunt):

Multumesc si eu!

| BiancaMiciu a răspuns (pentru roanunt):

Dar in ceea ce priveste finantarea guvernamentala pentru tinerii intreprinzatori, imi poti spune cate ceva?

| roanunt a răspuns (pentru BiancaMiciu):

Desi SRL-D-ul inca mai poate fi infiintat, acesta si-a pierdut utilitatea principala: programul dedicat nu mai exista iar scutirea de la plata CAS-ului din partea angajatorului a disparut si ea ca urmare a trecerii contributiilor sociale de la angajator la angajat.

| BiancaMiciu a răspuns (pentru roanunt):

Multumesc... cred ca totul o sa ramana la stadiul de ipoteza. Sunt multe lucruri de facut, si nu cred ca o sa ma descurc cu deschiderea unei afaceri prin acte. Ma gandeam ca totul poate fi facut la liber, ca un hobby happy

| roanunt a răspuns (pentru BiancaMiciu):

Un hobby nu aduce venituri.
Poti sa mai faci ceva. Cineva care are o firma, merge si pune ca activitate secundara ceea ce vrei tu sa faci. Iti achiti tu darile prin firma lui/ei si esti in legalitate.

| roanunt a răspuns (pentru BiancaMiciu):

Cea mai uşoară modalitate prin care un antreprenor îşi poate deschide o afacere este înfiinţarea unei societăţi de tip PFA (persoană fizică autorizată), care se poate obţine în trei zile şi pentru care este necesar un capital de doar 200 de lei. Totuşi, un dezavantaj ar fi că impozitul pe venit trebuie plătit trimestrial, în patru rate egale.

Sunt eligibile pentru înfiinţarea PFA toate persoanele de peste 18 ani care nu au comis în trecut infracţiuni financiare şi care au pregătire profesională în domeniul în care doresc să se avizeze.

Acte necesare PFA:

1. Copie după cartea de identitate sau paşaport

2. Copie legalizată după un document care să ateste drepturile de folosinţă asupra sediului profesional, precum contract de închiriere, comodat, certificat de moştenitor, contract de vânzare-cumpărare etc.

3. Declaraţie pe propria răspundere care să ateste îndeplinirea condiţiilor legale de funcţionare prevăzute de legislaţia specială din domeniul sanitar, sanitar-veterinar, protecţiei mediului şi protecţiei muncii.

4. Copii după documentele care atestă pregătirea profesională şi, dacă este cazul, după experienţa profesională, precum diplome, certificate sau adeverinţe prin care se dovedeşte absolvirea unei instituţii de învăţământ, certificatul de calificare profesională, certificatul de competenţă profesională, cartea de meşteşugar, carnetul de muncă al solicitantului etc.

Dacă actele depuse sunt incomplete, se acordă un termen de maximum 15 zile pentru completarea acestora.