| PsyhoChild a întrebat:

Pe scurt, nu stiu ce sa fac după liceu.
Nu vreau sa ajung un eșec, vreau sa merg la o facultate și sa am un loc de muncă.
Pur și simplu nu sunt pasionat de ceva anume. Vreau sa muncesc pentru bani mai mult, unii spun că trebuie să faci ce-ți place, dar cum am spus nu am o ocupație favorita.
Sunt pe profil uman, filo.
Ce facultăți imi recomandați sa urmez, în așa fel încât ca după ce termin sa găsesc un loc de muncă bine plătit?

Răspuns Apreciat de Editori
| AlisXc a răspuns:

Uite, tu zici că nu ai niciun talent sau înclinație, eu îți spun că așa ceva e imposibil, exista ceva pe lumea asta care îți place, nu trebuie sa fie neapărat o materie anume, spre exemplu poate îți place să asculți probleme altora și să îi sfătuiești-psihologie, poate de multe ori te gândești cum ai putea sa vinzi un produs mai bine decât cel care încearcă să ți-l vanda tie - afaceri pe partea de sale, poate îți imaginezi unele ambalaje sau coperte altfel decât îți sunt prezentate - design, poate îți place să privești casele și să admiri arhitectura sau din contra aranjamentul dintr-o casa sau o gradina publica sau privata- Arhitectura, Design interior respectiv peisagistica etc.
Fiecare om are o înclinație anume, banii se fac când îți place ce faci, pentru că atunci ajungi in top, altfel ești un alt individ mediocru care face o sumă fixa de x lei cat urăște ce face și ajunge sa fie un frustrat nemulțumit.
Ia o foaie de hârtie și scrie ce îți place ție să faci, ex: îmi place să citesc, bun, extrage înclinația de ex aici cititul, ce as putea sa fac că sa citesc mai tot timpul: editor, redactor, scenarist, jurnalism, etc, apoi despica firul adică ca editor as edita ce? Ce mi-ar placea cărți, reviste, ziare etc, că jurnalism as și scrie am talent la asta, mă descurc sa scriu nu sau da, după ce faci toate astea și hotărăști că ți se potrivește ceva spre exemplu scenografia cauți facultatea, scenografie se face la UNATC spre exemplu. Trebuie doar să te privești și să îți răspunzi ție, doar cine nu căuta nu găsește.

3 răspunsuri:
| mudokins78 a răspuns:

Sti ce imi suna in cap acum din cauza intrebarii tale?

Another Brick in the Wall:
Pink Floyd
we dont need no education.
We dont need no hard controlls

Cam was ceva.
Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parca mă văd în oglindă când citesc și sunt mult mai în vârstă ca tine.
Ei bine,e cu dus și întors. Ai grija ce îți alegi, poate găsești într-adevăr ceva ce-ți place, dar sa te asiguri că și primești bani, nu faci doar munca voluntara și atât. Daca din acele hobby-uri nu reiese nimic, lasa-le ca hobby și caută ceva mai serios. Poate din acea varianta serioasă vei prinde drag și altfel vei munci.

| PyRoMaNc3r a răspuns:

Incearca sa mergi la turism e 100% de viitor.