| AndreiDealeras a întrebat:

Buna TPU,

Pentru constructia(saparea) unui iaz de ce autorizatii este nevoie?
Mentionez ca iazul se doreste a fi de mici dimensiuni(3*10*2) si se va alimenta cu apa dintr-un parau care trece prin apropiere.
Cel mai bun raspuns primeste funda!

Răspuns Câştigător
| mihaela000ela a răspuns:

In mare iti trebuie :
-schimbarea categoriei de folosinta a terneului
-autorizatie si aviz-studiu hidrologic iar daca ai curs de apa in apropriere strudiu de inundabiliate (Apele Romane)
-acordul de mediu si autorizatia ( Mediu)
-autorizatie de constructie
daca ai agregate minerale este mai complicat (permis de exploatare, avize zona de protectie vegetativa, hidrologica, sit arheologic... accept utilizare drumuri de exploatare, ridicari topo, luare in evidenta la acvacultura si piscicultura, certificat de inregistrare...)

| DaniTDCI a răspuns (pentru mihaela000ela):

Sapa o groapa, nu un buncar si nici o fortareata subterana.

| mihaela000ela a răspuns (pentru DaniTDCI):

Azi, si pentru o groapa ai nevoie de o mapa de documente!

5 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Daca este terenul tau nu ai nevoie de nimic,sapi si faci ce vrei,nu te mai lua dupa aia cu mapa laughing
Am vecini care au sapat,mult mai mult ca tine,este pe proprietatea ta,nu ridici constructii sapi o groapa,aia e tot,fa-o linistit nu vine nimeni sa te ia la rost.
Sa vina careva la mine cal iau eu la rostlaughing si sa zicem ca ar veni cineva sa te intrebe,te intreaba ca idee,nu ca tear lua la rost,ca habar n-are nici ala,apoi tu spui,da am sapat o groapa sa se adune apa,sa dau la animale sa bea laughing
Te asigur ca nimeni nu se ia de tine. Mihaela agentu zu zero prajit nu stie despre ce vorbeste laughing
Iara de alimentat ca iei tu apa din acel parau,pai doara nu esti prost sa spui ca iei apa de acolo.
Groapa fiind in apropierea acelui parau o s-a stea cu apa plin pentru ca pamantul este deja umectat,iar daca scade mai bagi o pompa,mai pui la tine,ce apele romane ce mediu laughing auzi si tu ce rahaturi.
Tu pe terenul tau poti si sa forezi dupa apa fara nici un acord din partea nimanui.
Hai sa iti zic de vecinii mei, ei de fapt nu au vrut sa faca iaz, aveau terenul asa mai depresiune si au sapat ditai gaura dublu cat zici tu si f adanc, au carat pamantul si au inaltat undeva spre casa sa nu mai stea apa cand ploua.
Acolo in gaura aia sa adunat apa la balamuc, in spate la fel trece un rau, deci rau nu parau si sta apa acolo nai treaba.Au bagat oamenii pesti.
Si ma uitai pe google satelite si se vad iazurile astora.Asa am vrut sa fac si eu mamei ca terenu este la fel, sa sap juma de gradina si sa pun pamantu scos mai spre casa sa se inalte.
Unde pui ca vecinu a chemat un escavator de la o firma, deci nici pomeneala de rahaturi autorizatii si ce mai spune agentu 0000 laughing

| DaniTDCI a răspuns:

Nu ai nevoie de autorizatie pentru asa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Autorizatii de constructii precum si alte informatii ca sa fi sigur ca nu faci ceva ilegal, de la primarie.