| 4n0NlmUs a întrebat:

Buna TPU.
Scuzati categoria dar nu stiu unde sa o pun.
AM luat o placuta RAM de la un magazin, mai este in garantie...nu il pot returna sa primesc bani inapoi?
Si...am fost la un serviz pentru calculatoare...si acolo,mi au dat garantie la placa de baza, acum nu o pot returna ca sa primesc bani inapoi?

Răspuns Câştigător
| 4n0NlmUs explică:

Nu, garantia este daca se strica sau este ceva stricat la placa, ei sa ti-o repare, acum nu mai poti si in + daca era produs returnabil, iti trebuia neaparat si bonul de cand ai cumparat-o, dar orice cumperi in domeniul IT-ului NU este returnabil, imi pare rau.

Bafta.

39 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns (pentru 4n0NlmUs):

Returnabil e orice conform legii, insa in termen de vreo 24 sau 48 de ore, in ambalajul original cu toate accesoriile.

| vRemi a răspuns (pentru KodrutZ):

Da, dar trebuie si bonul pentru a verifica astea, si la cat a spus el ca la dus la service sa vada nu stiu ce, cred ca au trecut 24 de ore.

| KodrutZ a răspuns (pentru vRemi):

Corect, probabil ca le are de vreun an-doi si acuma se gindea cum sa faca rost de bani de Revelion sau ceva de genul... happy

| 4n0NlmUs explică (pentru KodrutZ):

Bravo,nu ai ghicit, nu pentru revelion dar numa ca sa am pentru ceva.

| KodrutZ a răspuns (pentru 4n0NlmUs):

Tot pe-acolo. Vinde-le, in cazul asta.

| 4n0NlmUs explică (pentru KodrutZ):

Asta fac...dar nu primesc atat cu cat l-am cumparat normal...

| KodrutZ a răspuns (pentru 4n0NlmUs):

Ghinion. Trebuia sa te gindesti cind l-ai cumparat. In alta ordine de idei, mergi cu plugusorul. Poti sa faci bani gramada si pastrezi si componentele. happy

| 4n0NlmUs explică (pentru KodrutZ):

AM ceva componente mai vechi...
AMD athlon 3800+
HP(placa de baza) 0a64H
4 GB ram DDR2
Carcasa
Sursa 450W
HDD 80 GB
DVD rom.
nu stiu daca il pot vinde la bani mai multi de 200 de lei.

| KodrutZ a răspuns (pentru 4n0NlmUs):

Heh, mdah... hai 300-350, poate chiar 400 daca ai noroc. 200 e totusi cam prea putin, numai DDR2-ul face o gramada de bani.

| 4n0NlmUs explică (pentru KodrutZ):

Cam da...sau scumpit ramurile..mai ales DDR2..cu RAMurile pot sa fac daca am noroc chiar si 150. extra noroc 200 dar.

| KodrutZ a răspuns (pentru 4n0NlmUs):

Eu am avut de dat niste componente cam ca ale tale (de fapt inca mai am vreo doua placi de baza, 2 GB ram, o placa video, un proc...) si am dat un kit 2X1 GB DDR2 cu 100 RON. Bine, discutam de un kit A-Data cu cipuri Micron D9 care mergeau pina pe la vreo 1200 MHz, dar asta e partea a doua... happy

| 4n0NlmUs explică (pentru KodrutZ):

DDR2 cu 1200..nici nu iti trebuia DDR3(trebuia dar.)
Ale mele sunt 667 si 800 xD
EU am 2GB+1GB+512MB+512MB...

| KodrutZ a răspuns (pentru 4n0NlmUs):

Chestia era ca trebuia sa te duca si placa de baza pina la 1200, ca obtineai 1200 fortind FSB-ul. Eu le tineam la 840MHz cu timinguri 4-4-4-11 CR2. Scoteam cel mai bun rezultat la latenta in Aida64/Everest din toata lista aia de procesoare...
Ce salata poti sa ai... 2-1-512-512, lol. Vinde 1+512+512 si iti vind eu dupa aia un kit 2X1 ca lumea. Asta pe care il am acuma ramas de dat e un Kingston 800 MHz CL4, nu stiu exact cit merge dus in sus, a fost pe sistemul nevestei si nu m-a interesat. happy

| 4n0NlmUs explică (pentru KodrutZ):

Lasa nu imi mai trebuie DDR2...iau DDR3 1600 MHz cu OC 1866

| KodrutZ a răspuns (pentru 4n0NlmUs):

Ia direct 1866 si ii dai peste 2000. Uita-te intii la review-uri sa nimeresti o serie cu cipuri ca lumea, producatorul e irelevant. Majoritatea folosesc cipuri Hynix oricum... cu ce procesor o sa o folosesti? Daca e Intel, nu e mare fis OC-ul la memorie.

| 4n0NlmUs explică (pentru KodrutZ):

AMD A8 6600k cu placa video integrat(APU)
Memorie Kingston HyperX Beast 8GB DDR3 1600MHz CL9 (kit 2X4GB)
F2A55M-S1 AMD FM2 mATX
HDD 500(imi ajunge)
Placa video Sapphire HD 6670 Crossfire (cu placa video din procesor)
Sursa 450W
OC:
LA procesor nu fac OC, activez Turboul, ala e 4, 2 GHz
RAm de la 1600 la 1866 (pot si la 2133 dar degeaba, procesoru numa
1866 poate controla)
Memory controller
The number of controllers: 1
Memory channels: 2
Supported memory: DDR3-1866
Placa video de la Cataclyst GPU clock:900
Memory clock:1150(mie de ajuns)
PEntru gaming as vrea...numa am o problema..nu vreau sa fac petarda din sursa xDDD
De aceea OC la ram f.f mic, la placa de baza NUMA de la catalyst si 0 overclock la processor

| 4n0NlmUs explică (pentru 4n0NlmUs):

Asta imi propun...mai astept pana ce il iau

| KodrutZ a răspuns (pentru 4n0NlmUs):

Te complici aiurea. Iesi mai bine la gaming daca iei un G3220, DDR3 la 1600 si un GTX 650 ca placa video sau un HD 7770.

| 4n0NlmUs explică (pentru KodrutZ):

Dar si bani sunt o problema, varianta mea mai ieftina mie foarte buna (mie)
Intel nuprea as vrea sa folosesc, mai am un Celeron E3300, dar nu fac cu ea nimic, si DUal Core? Este deja vechi, la performance 6600k il ia cu mult, si la overclock.LA singel core performance G3220 ii mai bun.

Pentium G3220 vs A8 6600K

9.2 9.6
Mai bun 6600K
Mai bine raman la 6600k
http://cpuboss.com/cpus/Intel-Pentium-G3220-vs-AMD-A8-6600K

| 4n0NlmUs explică (pentru 4n0NlmUs):

DACA as lua placa video, as opta pentru AMD...dar nu imi iau

| KodrutZ a răspuns (pentru 4n0NlmUs):

Nu te uita la procesor, gindeste-te la combinatia G3220+placa video decenta vs 6600K si crossfire cu o flasneta. Plus de asta, performanta per watt va fi oribila in cazul combinatiei AMD. I-am facut nevestei un sistem cu G3220 si GGT 630 cu DDR5, se misca excelent in bugetul asta (a fost 280 RON resigilata de la eMAG placa, iar la tine va fi puternic limitata configuratia de latimea de banda a memoriei ram).

| 4n0NlmUs explică (pentru KodrutZ):

Am vazut performance per wat, m-am si speriat de cat are G3200...dar placa video nu schimb, de aceea raman la aceasta.
http://gpuboss.com/gpus/Radeon-HD-6670-vs-GeForce-GT-630
Serios?
GT 630 mai bun ca 6670?
GT630 + placa aia Intel.
sau
AMD 6670+ Radeon HD 8570D...
Eu nu ma complic, ramal la AMD

| KodrutZ a răspuns (pentru 4n0NlmUs):

Nevasta-mea nu prea se joaca, de aia i-am luat 630. In cazul tau, recomandam un GTX 650 daca e vorba sa te joci cit de cit serios. Eventual un HD 7750, daca e vorba de AMD de buget. Faza e ca la AMD placi de baza decente sub 300 RON nu prea sint, pe cind la Intel, girla. Chiar mi-a cazut fata cind am vazut cit de bine e pusa la punct placa ieftina cu chipset H81 pe care i-am luat-o pentru G3220-ul ala.

| 4n0NlmUs explică (pentru KodrutZ):

Da,dar 650 costa un pic, si nu prea stiu, dar cred ca consuma si el, RAmurile alea cu 1600 pot OC la 2133
Cred! Parca asa am vazut mai demult ca cel mai bun performance per wat e G3220

| KodrutZ a răspuns (pentru 4n0NlmUs):

Nu gindesti pe termen lung. Uite, eu cind am trecut pe Intel (de vreo doi ani) aveam in vedere un FX 6300 chiar, poate un FX 4100, cu placa de baza bazata, memorii, racire, tot tacimul. Nu aveam limita de buget, puteam urca pina pe la vreo 3000 RON fara probleme (considerind ca monitor, HDD si SDD aveam deja bune de pastrat, posibil si carcasa+sursa). Am tot citit review-uri vreo doua saptamini pina m-am hotarit sa trec pe Intel. Am pastrat carcasa si sursa vechi, chiar si coolerul (un Katana 3 pe AM2 dar aveam si adaptor pentru Intel) si placa video (HD 4770) fiindca i3 2120-ul asta nou+SSD faceau totul sa se miste extraordinar (1280X1024, si de asta). Cireasa de pe tort? A scazut factura la curent in mod vizibil (cam 30-40 RON la doua luni). Asta bagind i3 2120, o placa de baza ieftina cu B75 si sata3, plus doua bete de cite 4 GB, in rest totul vechi. La AMD ar fi trebuit racire custom ca nu imi ducea Katana 3 un quad sau six-core plus overclock in carcasa aia, probabil ajungeam sa schimb si carcasa plus sursa, erau si probleme de chipset vs SSD, unde mai pui ca imi papa si curent de ma spargea.

| 4n0NlmUs explică (pentru KodrutZ):

Cu AMD sistemul asta foloseste ceva curent..cam 360W..eu am sursa de 450W. sper sa nu fie petarda...stiu Intelurile folosesc putin...dar nush..parca sunt cam slabe..Intel face procesoare repede.dar cu mici diferente
AMD-u...consum mare.dar face cam rar procesoare....de AMD Bulldozer de abia am mai fazut.
Si da...eu am nonitor 1440X900..imi ajunge..placa video nush..cam veche(HD 4770) nu mai duce jocurile noi.

| KodrutZ a răspuns (pentru 4n0NlmUs):

4770-ul rupe la 1280X1024, cu exceptia cazurilor cind e nevoie de DX 11 musai, gen Crysis 3. Bioshock Infinite par example a mers lacrima cu tot impins la maximul permis in conditii de DX 10. O sa o schimb cindva in viitorul relativ apropiat, nu e nici o graba.

| 4n0NlmUs explică (pentru KodrutZ):

PAi da cum am zis, jocurile noi nuprea mai merg(pentru ca folosesc DX 11, unele 11, 1 chiar si 11, 2)

| KodrutZ a răspuns (pentru 4n0NlmUs):

Exact, dar doar din motivul asta. Nu de alta, dar in War Thunder, de exemplu, GT 630 vs HD 4770 pierde la o diferenta destul de mica, dar sesizabila. Teste facute la 1440X900 pe GT si 1280X1024 pe HD, si procesoarele mentionate anterior. Astept sa se prajeasca placa de tot sau sa bage motorul grafic nou si la World of Tanks si o schimb dupa aia... happy