| HasaEduard07 a întrebat:

Bună TPU, sunt angajat la un bar unde primesc pe lună 1400 lei. Se căuta chelner şi un barman aşa că la interviu i-am explicat că vreau să fiu chelner şi a fost totul ok şi frumos. Peste câteva zile am fost chemat la bar iar şefa (adică aceeaşi persoană care mi-a luat interviul) a început să mă învețe să fac cocktail-uri şi alte prostii şi aşa am ajuns şi barman (nu am înțeles de ce cineva care este şef şi ține la afacerea lui ar face aşa ceva dar nu m-am plâns până acum.) Peste câteva zile mă trezesc că vine cu ingrediente pentru sandwich-uri şi ditamai maşina de făcut înghețata şi plus să mai fac şi stocul dimineața şi seara. Mai pe scurt am ajuns să fac de toate pe minimul de economie. Ce îmi recomandați să fac în această situație? Sunt depăşit de situație şi nu ştiu ce să fac.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Design2021 a răspuns:

Nu sunt de acord sa incurajam situatiile unde nu se respecta ceea ce a vorbit inainte.
Numai in Romania este mentalitatea asta, stai sa lucri ca este ok si faci o gramada de chestii.
Barmanul e barman, ospatarul este ospatar, femeia de servici este femeia de servici. Nu facem de toate ca merge si asa!
Fiecare om trebuie sa se respecte!
Daca tu nu te respecti cu siguranta nu o vor face restul!

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă nu îți convine, pleci, unica soluție.

| dannyel86 a răspuns:

Te sfatuiesc sa ramai acolo o perioada, pana capeti experienta. Niciodata nu se stie cum te va ajuta ceea ce inveti acum (chiar daca e peste ceea ce ai sperat). happy
Dupa o perioada rezonabila, iti vei permite sa ridici si pretentii pentru un salariu mai bun (pentru ca vei sti sa faci mai multe).winking Daca vor accepta, ramai la ei.
Daca nu, pleci si cauti in alta parte, unde se castiga mai bine. big grin

| badpanda a răspuns:

Le faci pe toate, acumulezi experienta si cauti de munca in alta parte. Cand o sa-ti prezinti demisia daca esti bun iti vor face o contraoferta.

| HasaEduard07 explică (pentru badpanda):

De ce aş acumula experiență în ceva ce nu vreau laughing)

| badpanda a răspuns (pentru HasaEduard07):

Atunci acumuleaza experienta ca pilot de nave extraterstre sau ceva care iti place.

| gabriel2004o a răspuns:

Experienta o sa te ajute

| Design2021 a răspuns:

Daca nu iti convine situatia, iti poti cauta in alta parte, pe banii astia gasesti peste tot de lucru.

| CelCareRamaneInUrma a răspuns:

Stai si tu aici o vreme, macar acumulezi experienta/inveti una-alta si dupa o perioada o tai in alta parte