| Andreea249 a întrebat:

Sunt angajată la o fabrică de 3 luni si ceva, prima oară mi-a facut contract pe 3 luni iar acum l-a prelungit pe 2 luni pana in Noiembrie, au început să dea oameni afară. Eu am fost la o alta fabrică la interviu iar astăzi merg sa semnez contractul. Dar de la fabrica la care sunt inca angajată, nu mi-am băgat inca lichidarea. Ce anume trebuie sa fac pentru a baga lichidarea la zi? Din cate am inteles nu mai e ca înainte sa iti dea foaie de vechime, sa semnezi sau altceva. Doar anunți, dai cartela de pontaj si atat. Intrebarea mea este cum se procedează de fapt si daca pot semna contractul pentru cealalta fabrică.

2 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Trebuie să mergi la personalul Tesa al fabricii unde încă ești angajată (adică la secretariat). Acolo te vor învăța ce să faci. Pentru că o demisie legală trebuie anunțată din timp.

| RoCkKiD a răspuns:

Nu prea e legal sa semnezi contractul cu noua fabrica atata vreme cat inca esti sub contract cu actualul angajator, eu zis ca discuti cu ei despre asta pentru ca o sa le apara cand o sa incerce sa intregistreze contractul la ITM deci nu poti tine treaba sub pres.

Cat despre actualul job, trebuie sa mergi sa iti da demisia si sa vezi cum e cu preavizul. Legal vorbind esti obligata sa ramai in preaviz la ei pana in 20 de zile, in functie de ce scrie in contractul actual. Poate poti sa-i convingi sa ti-o dea la zi dar tine de actualul angajator, daca nu vor si tu totusi pleci pot sa te frece daca vor.