| HelloBois a întrebat:

Buna,TPU! Sunt clasa a 12-a si m-am gandit sa ma duc la facultatea de limbi si literaturi straine.Aș vrea si eu parerea voastra,deoarece chiar nu stiu pe cine sa intreb legat de aceasta topica. Ma intrebam daca traducatorii mai sunt cautati,si daca se poate trai din traduceri,avand in vedere ca nu aș vrea sa traiesc in lux, ci la un nivel financiar in care sa nu mor de foame si sa nu duc lipsa de esentialele lucruri de care am nevoie in viata mea.Btw,ce credeti, se castiga la fel ca si profesor?
Le multumesc aniticipat tuturor ce vor raspunde!

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Normal că încă sunt căutați traducătorii, în special pentru franceză, germană și limbi asiatice. Și chiar nu ca tradăcător, dar sunt destule domenii în care poți lucra cu această facultate, gen în call-center pentru o companie străină și se plătește destul de bine (și 3000 de lei la început ). La profesori au mărit salariile dar nu ajunge la nivelu unui traducător.
Doar traducerile literare se plătesc fooaaarte prost, dar cele de acte se plătesc foarte ok, și 15 lei pe pagină

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Profesia de traducător să ți-o închipui așa. Ai terminat o facultate de limbi străine. Știi oarecum bine să te descuci în limba respectivă. Știi chiar un pic de literatură. Să traduci este un fel de specializare. Poți să traduci un text literar. unul juridic, unul medical. Sau să devii traducător pentru traducere simultană la cască la o conferință internațională. În fiecare domeniu sunt cunoștiințe supliementare. Un text de fizică modernă tradus din chineză, dacă nu știi fizică, e plin de dragoni. Gărzile de la spital devin gărzi din serviciul militar, Un doctor medieval ( teologie) devine medic de circă. Dacă ajungi în diplomație și nu traduci cum trebuie, poate izbucni un conflict. Dacă ții cont de toate acestea și ajungi să îți iubești meseria, adică cele două sau mai multe limbi, se poate trăi și ca traducător. Am tradus din română în engleză două cărți medicale. Sufăr când văd greșeli vădite de traducere în romane.

| sayWhaaat a răspuns:

Acum se cauta traducatori, dar cu siguranta nu e de viitor.

| Sunshine123 a răspuns:

Bună! Există un grup pe Facebook destinat conversațiilor de genul acesta. În el se află și persoane care au aplicat pentru aceeași specializare la care te gândești tu, cred că acele persoane sunt mai în măsură să îți ofere un răspuns corect și cât mai aproape de realitate. Grupul se numește Wattpad Conversații, te așteptăm să publici întrebarea acolo.