| iiUser20 a întrebat:

Bună, TPU! Va rog sa ma ajutați sa înțeleg cum trebuie (cât) sa dau restul înapoi clienților care imi dau de ex 2 lei sau 50 de bani pe lângă bacnota deja data, ex 50 lei.

Răspuns Câştigător
| isemilia a răspuns:

In general suma data in plus e pentru ajutor. De cele mai multe ori iti va aparea care e totalul, cat iti da clientul si care e restul. Daca nu, faci calculele. Calculezi cat ti-a dat clientul in total, iar din acel numar scazi valoarea cumparaturilor. Ce iti ramane este restul.
De exemplu. Cineva cumpara produse in valoare de 25 de lei si 78 de bani si iti da o bancnota de 50 de lei si una de un leu. Practic, persoana iti da 51 de lei in total. Restul este cat iti da - cat trebuia sa iti dea, adica 51 - 25, 78 = 25 de lei si 22 de bani. (numarul din fata virgulei e numarul de lei, ce e dupa virgula e numarul de bani (cu sensul de moneda). Se poate scrie si ca 51, 00 - 25, 78 = 25, 22) Daca vrei un exemplu in care nu primesti doar bancnote : Suma totala e de 67, 89 iar clientul iti da o bancnota de 50, doua de 10 lei si inca 50 de bani, asadar in total 70, 50. 70, 50 - 67, 89 = 2, 11 lei. Asta e restul, 2 lei si 11 bani.

* in general la casele de marcat se mai cer bani pentru a da cat mai putin inapoi. (ca numar de bancnote ma refer) De exemplu, daca ceea ce a cumparat cineva costa 90, 15 si persoana iti da 100 de lei, ar trebui teoretic sa ii dai 100 - 90, 15 adica 9, 85 lei. Daca iti mai da inca 15 bani va trebui sa ii dai 10 lei in total (100, 15 - 90, 15 = 10), asadar va fi mai simplu sa ii dai o singura bancnota decat 5 bancnote (una de 5 lei si 4 de un leu), o moneda de 5 bani si una de 10 bani. Un alt exemplu ar fi ca, daca cineva cumpara de 43 de lei si doreste sa achite cu o bancnota de 50 de lei, ar fi mai simplu si mai usor sa ceri 3 lei ca sa dai 10 (53, 00 - 43, 00 = 10, 00 lei) in loc de 7, cat ar fi trebuit initial. (50, 00 - 43, 00 = 7, 00). Asta tine strict de tine, nu e musai sa faci asta, insa uneori se mai practica.

| iiUser20 explică (pentru isemilia):

Mulțumesc! Foarte amplu răspunsul. Asadar tot timpul trebuie sa adun, sa pun împreună suma inițială cu ce îmi da iei după aceea (ca ajutor..ca sa-mi fie de ajutor, 1leu, 2, 50 bani) si apoi scad suma produsului respectiv, etc

22 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Nașpa sa nu știi mate.
Și mai zic ăștia ca școala e inutila...

| iiUser20 explică (pentru Catrice):

Unii vor sa învețe, alții prind pe parcurs, iar alții trăiesc viata asta doar ca să i critice pe alții.

| Catrice a răspuns (pentru iiUser20):

Asta e matematica de școală primara, dacă unii n-au trecut pe acolo aia e.

| Hope1992 a răspuns (pentru Catrice):

Imi place de tine, esti tare rautacios laughing

| Catrice a răspuns (pentru Hope1992):

Și mie îmi place de mine, sunt realist.

| Hope1992 a răspuns (pentru Catrice):

winking bine ca ai si bun simt si vorbesti frumos, dar cuvintele tale taie in carne vie laughing

| Catrice a răspuns (pentru Hope1992):

Știu,păcat ca nu-mi place sa învăț anatomie ca altfel as fi ales sa fiu chirurg.

| Hope1992 a răspuns (pentru Catrice):

big grin chiar este o mare pierdere big grin. Seara frumoasa!

| Catrice a răspuns (pentru Hope1992):

"este o mare pierdere" zici ca ești reporterii de la teveu când da coltul careva.

| Hope1992 a răspuns (pentru Catrice):

Era sa ma inec cu covrigelul si atunci sa vezi ce mare pierdere pentru TPUlaughing))))))

| Catrice a răspuns (pentru Hope1992):

Mrrr papi covrigel... mișto, nu-ți simțeam lipsa oricum.

| Zuzu1991 a răspuns:

Wow, aritmetica simpla, simpla rau
50+2.5=52.5 din care scazi cat trebuie sa incasezi
daca trebuie sa incasezi 22. 5lei cat trebuie sa dai rest?!?

| iiUser20 explică (pentru Zuzu1991):

Nu am mai lucrat niciodată...si m-am prins și eu care I faza.
Ho!

| mastadont a răspuns:

Depinde de cât cumpără. Dacă îți dă 50 de lei și cumpără de 23 de lei să zicem atunci faci suma primită-suma de plată și obții restul. 50-23=27 lei rest.

| iiUser20 explică (pentru mastadont):

Asa știu, nu ma încurc. Ma refeream când totuși ei comanda ceva in valoare de 34 lei...mi se da o bacnota de 50 de lei..si vor ei sa mi mai dea 1 leu de ex ....practic 51 lei?‍♀️

| anonim_4396 a răspuns (pentru iiUser20):

Daca iti da o bacnota de 50 de lei si valoarea e de 34 de lei si mai vor sa dea un leu, nu primi, că mai tare te incurca.
Daca vor sa dea 4 lei, atunci primesti, e totul clar.

| iiUser20 explică (pentru anonim_4396):

Exact

| Hope1992 a răspuns (pentru iiUser20):

Da,daca e in valoare de 34 si el iti da 50 lei, nu vad rostul sa iti dea un leu, trebuie 4 lei ca sa fie suma rotunda. Trebuie sa exersezi, cine stie de ce nu ai putut sa inveti, dar nu-i tarziu nici acum, eu zic totusi sa calculezi si cu un calculator la inceput.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E foarte simplu.
Ei dau 2 lei sau 50 de bani ca atat costa in plus fata de suma rotunda.
Scazi din prima cei 50 de bani din pretul produsului.
Apoi scazi din 50 de lei suma rotunda.
Si dai restul.
Exemplu ca la proști:
20 lei si 50 de bani costa un castravete.
omu' dă 50 de lei si 50 de bani.
scazi cei 50 de bani, ca sa nu te mai incurce
si dai omului restul.

| Hope1992 a răspuns:

Sper ca nu e o intrebare pusa la misto. De obicei daca merg la magazin si iau ceva de 8 lei si am 50 lei, daca am si de 1 leu in portofel eu de obicei mai dau 3 lei, ca sa primesc 45 lei inapoi.(sa ii primesc oarecum de 10 si de 5 sa nu mai am multi bani de 1 lei).
Faci rapid un calcul, altceva nu ai ce sa faci, astepti sa iti dea toti banii si o aduni pe toata apoi scazi cat au costat produsele.
Daca sa spunem ca ai probleme cu calculul in minte(trebuie in primul rand sa exersezi foarte mult pana iti intra in reflex) poti sa iti iei un calculator de birou.

| iiUser20 explică (pentru Hope1992):

Nu e la mișto, dar ma încurc...si vreau sa fiu sigura pe ce fac