| anonim_4396 a întrebat:

Vreau niste sfaturi în legătură cu planul meu de viitor.
Momentan stau la casa, terenul e de 500-600 de metri patrati și ma gândeam să o vand in viitor. As lua 150 de mii de euro pe teren.
Cu banii ăștia aș cumpăra câteva apartamente, intr-un apartament as sta eu cu familia și încă 2-3 pe care sa le închiriez
Ce credeți că e mai bine, să o vand sau sau să rămân cu casa?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Planul de afaceri arata bine in teorie, in prectica nu stiu daca poti cumpara atatea apartament cu suma obtinuta pe teren si casa, depinde in ce localitate le cumperi si daca vei avea chiriasi. La modul concret nu se prea poate spune ce este mai bine.

| Adrian7art a răspuns:

Eu zic că e un plan bunicel, dar înainte de toate fă o cercetare mai amplă despre ce poti cumpara și in ce locații, știi bine că zona e importantă.La fel asigură-te că poți vinde casa cu suma pe care o afirmi.

| Adrian7art a răspuns:

La fel i-a in calcul si cheltuielile cu intreținerea apartamentelor..stricăciunile care apar pe parcurs..nu toți chiriașii sunt model happy

| Alan92 a răspuns:

Salutare, iti pot recomanda sa investesti intr-o carte de Afaceri Imobiliare ( Real Estate Investment). Vei afla niste strategii pe care le poti incerca cu siguranta din pozitita ta. Succes!

| Madalina527 a răspuns:

Depinde unde se afla casa, in ce localitate, judet.
Esti sigura ca poti sa obti 150.000 de euro? Daca e in Bucuresti cu siguranta da.
Daca inchiriezi un apartament/garsoniera trebuie sa fi foarte atenta cui i inchiriezi. Ar fi bine daca i ai cere adeverinta de venit, astfel vei avea dovada ca se poate intretine si poti incasa lunar chiria.
In ceea ce priveste intrebarea sa ramai la casa sau s o vinzi ti as sugera sa alegi casa, aveti liniste nu vecini cu bormasini etc atunci cand au chef. Dar asta depinde doar de tine, de nevoile familiei tale.