| adx10 a întrebat:

vreau putin ajutor vă rog,am vb cu un străin si spune ca dacă vreau să mă ajute cu bani sa îi dau Ibanul contului, numele și banca, oare vrea să-mi dea vreo teapa? Pot intra în probleme dacă aș face asta? Va rog să-mi raspundeti.

11 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Si o completare la ce au spus colegii, cine vrea frate sa iti dea bani in ziua de azi degeaba?

| Violleta2022 a răspuns:

Categoric NU!
Sunt multi straini care incearca asta, spaland bani negri, proveniti si vanzari de droguri si arme.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In primul rand te ai intrebat de ce ar vrea un strain sa iti dea bani?

| Andreeush a răspuns:

Și nu te-ai gândit cu ce se alege acel străin dacă îți dă ție bani?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ho AnaMaria50, ca e scam. Nu-ti trimite nimeni bani in cont asa tam nesam, chiar si pentru spalare de bani.
Ai vazut prea multe filme.
Daca vor sa spele bani, e simplu, isi deschid o spalatorie auto, un fast food ceva, o frizerie, si spala ei singur banii, nu-i trimite unui copil de pe internet si sa aiba incredere ca isi vor mai recupa banii.
Plus ca daca sunt bani ilegali sa zicem ca e real, scenariu de film, din filmul pe care l-ai vazut, si s-ar intampla prin absurd, banca s-ar sezisa daca ar fi bani proveniti din activitati ilegale, si neimpozitati de stat happy

| Edw08 a răspuns:

Dacă ii dai doar IBAN ul și numele nu are ce sa facă. Sa nu ii dai parola de la card sau datele de pe card.

| adx10 explică (pentru Edw08):

Mersi mUltt

| anonim_4396 a răspuns (pentru Edw08):

Nu parola, pinul cardului sa nu il dea.

| Edw08 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mă refeream la Security Pass - cele trei cifre de pe spatele cardului. Nu mai contrazice dacă nu cunoști. Nu are ce face cu pinul in lipsa acelui cod in cazul neutilizării fizice a cardului.

| FonAfon a răspuns:

Nu-i divulga nicio dată personală.

| Katy20p a răspuns:

Nu trebuie sa dai nimanui ibanuul parerea mea.