| pascuvasile a întrebat:

Am gasit recent prin casa un inel cu diamante. Am studiat putin piata de pe zona sa vad unde il pot valorifica Si in afara de un Amanet nu am mai gasit nimic. In Timisoara. Aici zic ca iau https://bmgamanet.com/. Mai stie cineva ceva?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai gasit inelul prin casa, atunci SIGUR l-a pierdut careva femeie din familie!
Pune intrebarea fiecarei femei, daca nu a pierdut ceva bijuterie, iar ca a doua specificare poti spune ca este vorba de un inel (fara sa spui detalii despre cum arata).
Cine poate sa dea descriere amanuntita despre inel, precum si originea lui (cum a ajuns la ea), aceea persoana este proprietara lui.

Daca duci un inel la amanet, ai sanse foarte mari sa fi inselat.
Ei traiesc intocmai din naivitatea clientilor si necunoasterea valorii obiectelor.

Dar daca inapoiezi inelul proprietarei, atunci vei fi apreciat de ea, chiar si daca nu are valoare baneasca, doar morala pentru ea!winking

| Violleta2022 a răspuns:

Esti sigur ca acelea sunt diamante?
Daca nu a fost evaluat de un bijutier, as tinde sa spun ca poate fii cristal sau zirconiu.
Ti-l poate evalua si la un amanet, dar tu trebuie sa fii sigur ce este, ca sa nu te insele.
Totusi, inainte sa vinzi inelul, nu crezi ca ar fi bine sa intrebi pe mama ta, sau pe fetele/femeile din familie, daca nu l-au pierdut, cumva? Sa-l vinzi pe un sfert de pret, nu-i o afacere buna, dar daca este al cuiva din familie, sunt convinsa ca valoreaza o gramada.