| Georgicaaa123 a întrebat:

Am un card la o banca de cand am inceput liceul si nu l-am folosit pana acum, nici macar nu l-am activat. Acum cardul este expirat si trebuie sa-mi reinnoiesc cardul tot la aceasta banca. Intrebarea este: daca il reinnoiesc, tot nu am cum sa il folosesc pentru ca am pierdut foile pe care le-am primit cu cardul. Este ceva de facut in aceasta privinta?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Il poti folosi simplu. Te duci la banca, il reinnoiesti si daca stii codul pin, e bine! Daca nu ceri reemiterea unui cod pin nou. El iti va veni prin SMS si daca vrei te duci la bancomat si il schimbi cu un cod pin, format di 4 cifre, care sa iti spuna tie ceva. Spre exemplu la mine codul pin are lgatura cu data nasterii mele care nu este aceeasi cu cea din Cartea de Identitate. Am fost trecut in certificatul de nastere mai tarziu decat ziua in care m-am nascut.

| Andreeush a răspuns:

Du-te la bancă cu buletinul, explică-le situația și te vor ajuta cei de acolo.

| zilog a răspuns:

Dacă acea bancă este BCR$ nu te mai duce la ei
Nu ii mai zgândări nu ii mai cauta spune-le ca ai murit.
daca a trecut ata timp
si nu mai face nici un fel de tranzactie timp de 10 ani prin ei
sa nu mai treaca numele tau prin banca lor
si daca iti dau e-mail-uri sau ceva sa le raspunzi ca si cand ar fi un membru al familiei tale si sa le spuna ca esti mor de 2 ani.

eu am avut card la ei si am pus o extraoptiune de 10 lei pe saptamana prin care daca primeam bani in euro nu imi lua comision sa ii faca franci elvetieni sau daca ii primeam in franci elvetieni nu imi lua comision sa ii faca lei si tot asa

si nu l-am folosit vreo 3 ani
nu l-am folosit absolut niciodata
dar mi-au pus dobanda la dobanda la banii pe care ii datoram pentru administrarea contului respctiv pana cand sa ajuns sa le datorez 900 lei
si eu nu am facut nici macar o singura tranzactie pe acel card

asa ca eu iti recomand banca Transilvania
pentru ca doar la Banca Transilvania m-am simtit bine

Pe când la Raifaissen ma stresau tot asa cand ramanea contul fara bani imi trimeteau scrisori acasa că cedeaza creantele

Nici macar extrasul de cont nu iti explica nimeni la raifaisen cum se citeste
pe mine m-au enervat rau de tot cei de la raifaisen plus ca au comisioane
aveam un cont pe firma si aveam de platit vreo 2600 lei si nu am avut de unde sa ii platesc si nu am platit nici dobanda nu am platit nimic si m-au tot stresat pana cand mi-au stresat si mi-au stricat starea de spirit si am ramas cu o impresie proasta despre raiffaisen
asa ca mi-am inchis firma si i-am lasat sa ma caute cu executorii sa imi ia boii de la bicicleta
daca nu am casa nimic pe numele meu asa ca sa ma dea un urmarire internationala prin interpol sau sa se lipseasca.

Doar banca transilvania mi-se pare cea mai Româneasca buna banca care ține cu omul de rând.
Nu are zapaceli complicatii sau cum zic unii costuri ascunse randuri dinalea mici cu scris mic pe care te pune sa il semnezi

pe la alte banci am vrut eu sa fac un credit de 10 000 euro sa iau o bucata de pământ lângă București și la CEC si la altii m-au pus sa semnez pagini cu scrisuri mici pe care nu m-au lasat sa le citesc si nici nu as fi putut sa le citesc in cele 3 minute pe care mi-lear fi alocat ca sa le citesc
si daca ar fi scris acolo ca sunt de acord sa imi donez ficatul si rinichii
crezi ca ei ar fi fost de acord sa modifice formularul daca mie nu mi-ar fi convenit ceva

pe la alte banci au dobânda DAE LAIE LAE ZOIE ZOE

Am un prieten care lucreaza la o fimra ce da bani cu dobanda imprumut la oameni si el imi zice ca are dobanda chiar si 3000% si nu glumeste
3000%
la banii pe care ii da imprumut prin afisele de prin statiile de autobuz la toti pensionarii
da iti explica pe afis ca tu poti sa iei 1000 euro si vei da inapoii 1200 euo de exemplu dar ceea ce nu iti explica este faptul ca el zice pe perioada de 7 zile sau pe perioada de 14 zile
si tu zici hai ca e bine
dar in realitate nu dobânda era locul unde te ardea
ci arsura venea da la faptul ca tu luiai banii imprumut pentru 7 zile dar rata aia DAE ti-o trecea in contract pentru 1 an intre
asa de aici se ajunge sa dea oamenii inapoi 4000% față de cât au luat.

Plus că te-ai uitat in toate Poștele
Poșta Română o fată rusoaică țîne im brațe o bătrânică intr-o reclamă la o fimă ce dă bani cu dobândă
ce îti zice asta

parerea mea este ca doar iti explică pe față că targhetul lor este să prindă bătrânii ce au apartamente case să ia credite de la ei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici nu l-ai activat?
Nu se știe dacă mai au acel pachet pe care l-ai ales la acea dată.
Indicat ar fi să consulți pe net pachetele fiecărei bănci și să te decizi pentru unul.