| tdy a întrebat:

Va rog daca stie cineva, pentru a deschide un service auto ce studii iti trebuie, doar liceu?( si ce profil ) trebuie facut pe langa liceu un atestat?
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pentru a detine un service auto, nu ai nevoie de studii, ci de bani, si de echipa necesara.
Pentru a conduce un service auto (fie ca e al tau sau nu), ai nevoie de un atestat de administrator de service, pe care il obtii de la Registrul Auto Roman.
Sunt foarte multe conditii si autorizari separate, in ceea ce priveste service-urile auto. Ai nevoie de autorizatie de functionare de la primarie, autorizatii RAR pentru fiecare tip de activitate pe care vrei sa il executi, aviz de mediu, avis ISU, autorizatie ISCIR, etc.
In ceea ce priveste service-urile mici, PFA, AF sau II, porcii de la RAR sunt toti spagari, nu vor sa dea informatii despre aceste posibilitati, desi 'protejatii' lor au garaje autorizate, cu toate ca se vede de la strada ca au conditii improprii.

2 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Nu iti trebuie de fapt nici un fel de studii. Iti trebuie doar bani si oameni pregatiti care sa il conduca si sa lucreze in atelierul respectiv.

| Iote a răspuns:

Si nu orice fel de liceu. Trebuie sa stii mecanica auto, electricitate, tinichigerie, vopsitorie auto si altele multe legate de masini.