| DoLyy a întrebat:

VA rog nu treceti cu vederea acest mesaj AJUTATI-MA PLS! Azi am stat la o colega toata ziua si m-a sunat mama la 19:30 ca sa vin acasa da eu am avut telefonul inchis si an sunat-o dupa aia si mi-a zis ca la 20:30 sa fiu acasa si nu am putut sa ajung ca nu a avunt cine sa ma aduca ca parintii ei erau plecati la un magazin si eu impreuna cu soara ei si cu o prietena trebuiau sa plece la un bar si i-am zis mamei ca m-au invitat si pe mine ca sa mai ma lase sa stau dar mama a zis ca vin repede ackasa si am ajuns ackasa la 21:25 si tata cu mama s-au enervat si au zis ca nu mai am ce cauta la prietena mea si ackum ce sa fac? Pls da-ti-mi ideei ca sa ma impac cu ei ca imi trebuie bani de haine si s-ar putea sa nu mai imi cumpere si vreau sa ma impac cu ei si sa mai ma lase la fata aia PLS ajutati-ma da-ti-mi sfaturi! MULTUMESC!

4 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Cereti sczue. E cea mai buna metoda, si explica-le si lor de ce ai intarziat.

| DeeDee a răspuns:

Nu vad de ce nu ti-ar mai da bani de haine (si acum citind categoria inteleg la ce tii tu mai mult. La haine).

Singura interdictie pe care ti-au pus-o a fost sa mai mergi la prietena ta.
Te-ai intrebat cumva de ce ti-au pus interdictia asta? Te-ai pus putin in pielea lor?

In primul rand, te-au lasat sa mergi la colega ta seara, desi tu ai sub 14 ani (deduc). Nu multi parinti fac chestia asta. Au investit in tine incredere ca te vei purta responsabil, chestie care s-a cam spulberat cand mama ta te-a sunat si a dat de mobilul inchis. Ai idee la ce a putut saraca sa se gandeasca atunci? La ce e mai rau. In fine, ai sunat-o si ti-a dat o ora de intoarcere pe care nu ai respectat-o pentru ca "nu avea cine sa te aduca", dar la bar puteai sa mergi, normal. Unu la mana, e clar ca parintilor ei nu prea le-a pasat cum ajungi acasa, si prietena ta avea chef doar de distractie. In momentul in care parintii tai s-au prins de lucrul asta, ti-au spus sa vii acasa imediat (=inainte sa te bagi in alte belele la bar din care nu o sa incerce sa te scoata pentru ca clar nu le pasa de siguranta ta).

Parintii nu te vor mai lasa sa mergi la fata aia pana nu demonstrezi ca macar tu esti responsabila, daca nu ea. Va trebui sa incepi sa dai de la tine, nu doar sa ceri. Fa treaba prin casa, discuta cu ei, intreaba-i ce ai gresit (daca nu ma crezi pe mine) ca sa nu-ti mai repeti greselile. Invata ceva din intamplarea asta. Nu-ti mai tine mobilul inchis cand nu esti acasa. Ia aminte la ce iti spun, pentru ca parintii sunt cei care tin cu adevarat la tine si la siguranta ta, nu colegii.

Succes!

| malina1922 a răspuns:

Poi. cel mai bine ii sa iti ceri scuze prima data si sa le explici de ce ai intarziat... si spune-le sa inteleaga si de alta data nu o sa se mai intample. sper ca ti-am fost de ajutor happy

| ღViS3CoLoRaT3ღ a răspuns:

Wow ce situatie...deobicei cea mai buna cale e adevarul... spune-le ce s-a intampla, si daca. n-ai curaj atunci stai in camera si vorbeste cu ei ziua urmatoare.Sau poate ai putea vorbi cu prietena ta si sora ei si sa le spui sa vorbeasca impreuna cu tine, cu parintii tai. Nu vreau sa-ti dau astfel de sfaturi dar sa stii ca, cateodata e nevoie sa infloresti adevarul pentru ai fi iertata.big grin BAFTA funda?