| costyn997 a întrebat:

Vreau sa imi fac un card de cumparaturi si am 3 luni de munca si contract pe perioada nedeterminata. Si salariu de 1250. ce suma de bani ar putea banca sa imi depuna pe card? FUNDAAA

Răspuns Apreciat de Editori
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Banca iti poate da un card de cumparaturi cu valoarea de 3 ori veniturile tale. Cardul de cumparaturi il poti face la BT sau ING pentru ca nu ai comision. Eu am avut la Raiffeisen si plateam o suma lunara drept comision. Acum am trecut la BT.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Banca nu iti depune nici un leu pe card. Ar putea sa iti dea o limita de credit de cam 3000 de lei (maxim)

suntserios
| suntserios a răspuns:

In teorie poti obtine fonduri maxime cam de 3 ori venitul tau

| Stropdeploaie a răspuns:

Zero lei! trebuie sa ai 1 an minim vechime in munca!

| Naste_Cosmin_1992 a răspuns:

Pai in primul si in primul rand, BANCA nu ati pune bani, firma sau patronul a-ti vireaza bani pe card, poate asta ai vrut sa spui.
In al doilea rand, BANCA nu ati pune bani ci BANCA ati ia bani sub forma de comision, comision la retragere si comision pentru intretinerea carrdului si in altreilea rand, cu acel card de cumparator trebuie sa te interesezi la bagazinul de unde il faci, aceia ati pot da informati importante in legatura cu cardul de cumparaturi

| suntserios a răspuns (pentru Naste_Cosmin_1992):

Banii ii pune firma cand e vorba de cardul de debit.
Pe cardul de credit "pune" banca banii initial. E acelasi principiu ca si la un credit.
Si magazinul nu are absolut nicio legatura cu cardul de credit.

Si si tu atent la ce raspunzi si cum raspunzi daca nu esti pe subiect si nu faci diferenta intre card de credit si card de debit.

| Salontanul a răspuns (pentru Naste_Cosmin_1992):

Aiureala! La cardul de cumparaturi nu-ti pune bani nici un patron. Alta aiureala: BT si ING nu iau comision de pe card. Iti iau doar dobanda daca nu cumperi in rate fara dobanda. Si, ultimul dar nu mai putin important: magazinul nu-ti spune nimic despre card ci banca. Magazinul iti poate spune despre conditiile lui contractuale cu banca. Adica daca are rate cu banca respectiva si daca da cate rate sunt fara dobanda. Banca iti spune ce dobanda ai, ce comisioane, care sunt magazinele cu care ai contract, daca poti cumpara in strainatate, cum se face cu inrolarea 3 D a cardului, etc.