| Sunnywaves17 a întrebat:

vreau sa trimit un pachet unei persoane din alt oras.
Cat costa sa trimit pachetul prin posta si ce trebuie sa fac?

6 răspunsuri:
| greyhound a răspuns:

Depinde de greutate, volum, destinatie, ramburs
Trebuie sa mergi cu coletul la un oficiu postal, ambalat dar se poate ambala si acolo (daca n-ai coala), iti da un mandat si un aviz pe care trebuie sa le completezi, iti cantareste coletul si iti face factura
Dar o sa te invete cei de acolo (daca au dispozitita necesara)

| Sunnywaves17 explică (pentru greyhound):

Hmm, si cine decide rambursul? Adica acea persoana trebuie sa-mi plateasca ce ii trimit.

| lordul2012 a răspuns (pentru greyhound):

In primul rind coletul trebuie sa fie ambalat corespunzator, adica invelit intr-o coala de hirtie si apoi legat cu sfoara. La posta vei completa un buletin de expeditie astfel :
la felul trimiteri : vei scrie colet
continut: aici vei scrie ce anume ai in colet ( ex medicamente, carti, produse, diverse, alimente nealterabile, etc )
la rubrica valoare : vei trece aproximativ valoarea prodului ce ai in colet ( este foarte important sa treci o val reala intrucit in cazul pierderii sau deteriorarii coletului in timpul transportului posta te va despagubi doar cu val inscrisa )
aceasta val se scrie in cifre si apoi in litere
la rubrica ramburs
in cazul cind doresti ca persoana careia ii trimiti coletul sa iti plateasca o anumita suma pe colet inscri aceasta suma in cifre si apoi in litere
suma inscrisa la ramburs iti va fi apoi rambursata tie, insa in acest caz trebuie sa mai completezi si un mandat postal ~ oficiantul de la posta iti va arata cum trebuie sa completezi acest formular

la destinatar vei trece numele si prenumele persoanei careia ii trimiti coletul
precum si adresa sa cu str, nr bl, cod postal localitate si judet
la expeditor vei completa cu numele si prenulele tau si adresa ta

tarifacrea coletului se face in functie de valoare, greutate, volum si indicatii speciale
mai multe poti afla pe siteul :
http://www.posta-romana.ro/......itare.html

| greyhound a răspuns (pentru Sunnywaves17):

Daca e cazul; daca nu e cu ramburs treci 0

| Sunnywaves17 explică (pentru lordul2012):

Deci in concluzie, cam care ar fi taxa pentru trimitere? 5-10 lei?

| lordul2012 a răspuns:

Tarifele pentru prezentarea unui colet este compus din:
-tarif de inregistrare in val de 1, 20 lei
-tarif per kg sau fractie de kg, in val de 1, 20 lei
-tarif pentru val declarata: de 0, 8% din val declarata
acest tarif este valabil pentru coletele cu greutatea pina la 10 kg