| FlorinB2 a întrebat:

1. În ultima vreme am trimis mai multe colete în țară cu niște referate făcute de mine; de pe urma acestor colete primesc bani. Chestiunea este că treaba asta cu referatele are un succes mai mare decât anticipam și deja am trimis aprox. 50 de colete în țară - asta înseamnă că am primit 2500 lei (din care profit 1200 lei). Mie deja mi se pare o sumă mare și astăzi mi-a venit în minte întrebarea: dacă află ANAF-ul?
Trebuie să plătesc impozit pentru că trimit colete?
2. Un alt exemplu (de data asta, ipotetic): să zicem că am un calculator de 2500 lei. Nu mai îmi trebuie și mă hotărăsc să îl vând pe bucăți: trimit 5 colete în țară, obținând 2700 lei. Și în cazul ăsta ar trebui să plătesc impozit?

5 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Nedumerirea mea e asta: daca scrii referate contra cost, de ce nu trimiti doar fisierele? De asemenea, nu inteleg de ce profitul e de sub 50%, in conditiile in care vorbim de proprietate intelectuala, nicidecum de bunuri.

| Adry05 a răspuns:

Da ce referate vinzi de iei atâția bani? laughing)

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ii pasa anafului ca iti vinzi calculatorul stai linistit

| Robertandrei4858 a răspuns:

Nu îţi face nici o problemă în legătură cu anaf-ul. Sincer, sunt surprins de faptul că reuşeşti să faci bani asa usor happy

| Cristea468 a răspuns:

Nu o să plateşti nimic la anaf stai liniştit, nu îi interesează pe ei de niste colete...