| TakeOff a întrebat:

Acum o saptamana doua am fost la BCR sa imi deschid un cont cu card in euro, dupa ce am terminat de completat toate foile acelea doamna de la ghiseu mi-a spus ca atunci cand vin sa ridic cardul sa platesc 5 E taxa de card si nu mai stiu ce suma sa depun pe card pentru activare. Astazi cand am fost sa il ridic mi-a spus ca nu este nevoie sa platesc nimic si cardul este deja activat, in schimb cand am desfacut plicul pe o foaie scrie "din motive de securitate banca emite cardul de debit inactiv. Activarea se face automat la prima tranzactie reusita cu cod pin. Imi poate spune si mie cineva daca cardul este activat si daca nu este cum as putea sa il activez?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Te duci si pui o suma in lei echivalenta a cativa euro, pe el, la ghiseu. Apoi mergi la bancomat si ii scoti. Atunci cardul se activeaza. Nu trebuia sa te incurci cu BCR. Astia au comisioane. Puteai sa mergi la Transilvania sau la ING.

| adrian1florin a răspuns (pentru Salontanul):

Care este comisionul cand plătești cu cardul in € la un POS din strainatate?

| Salontanul a răspuns (pentru adrian1florin):

Asta depinde de banca. E vorba de banca ce a instalat POS-ul.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Bagi cardul in bancomat si introduci pinul, asta inseamna in general activarea.