| alexandramarian15 a întrebat:

Am intrata in prenatal pe 1 ianuarie, trebuie sa nasc pe 8 martie si sunt angajata din 5 septembrie 2017, vreau sa stiu cam cați bani ar trebui sa iau pe luna lui ianuarie? Salariul pana in decembrie l am avut de 1450 lei brut.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 158/2005, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 25.(1) Cuantumul brut lunar al indemnizaţiei de maternitate este de 85% din baza de calcul stabilită conform art. 10.
(2) Indemnizaţia de maternitate se suportă integral din bugetul Fondului naţional unic de asigurări sociale de sănătate."
Din indemnizatia bruta se scade CAS si astfel vei avea o indemnizatie neta de 1.068 lei.

| alexandramarian15 explică (pentru Ioandelasal):

Are vreo importanta ca s-a măriți minimul pe economie? Eu am sa ma duc luni la locul de munca si vreau sa stiu cat trebuie sa iau, sa fiu informata. Mai puțin de 1000 de lei nu ar trebui sa iau, nu? Mulțumesc mult pentru timpul acordat.

| Ioandelasal a răspuns (pentru alexandramarian15):

Nu are importanta, avand in vedere prevederea legala pe care ti-am citat-o.

| alexandramarian15 explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc mult pentru răspuns!