| AnonimTpuUser a întrebat:

Bună ziua. Am lucrat la un restaurant ca ospatar timp de 1 luna si mi-am dat demisia ptr ca nu mi-a placut. Seful fiind cam nenorocit si cu gura mare riscam sa il bat si am preferat sa plec. Contractul l-am semnat cam dupa 2 saptamani dupa ce am inceput sa muncesc acolo si dupa ce am incheiat acolo, am fost la secretariat si mi-a zis ca am lucrat 10 zile. Adica de cand am facut contractul (de pe 5 pe 15 iulie) dar eu am inceput de pe 14 iunie. Si un prieten care a lucrat si el acolo si a plecat inaintea mea cu cateva zile a sunat seful restaurantului si l-a intrebat cum face ca a lucrat 2 saptamani in + pe langa alea 10 zile si el a zis ca nu il intereseaza, ca nu am avut contractele facute si ca nu ne da banii decat pe cat timp am lucrat (in contract). Am in gand sa ii trimit sanipidul peste ei sa ii inchid reataurantul. (Spala farfuriile de unica folosinta statute de 3 zile, put ingrozitor, salmomela direct). Ce pot face? Pot face ceva in legatura cu asta? Daca nu stiti precis va rog sa nu raspundeti. Multumesc frumos.

P.S. Daca il peind undeva noaptea si il bat grav si nu stie cine sunt, ce pot patii? Cata inchisoare iau daca se afla cine sunt?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai dovezi cat ai muncit poti reclama la ITP sau sa-i dai in judecata, pentru a obtine plata pentru munca depusa.
Poti reclama si la SANEPID.
Nu te sfatuiesc sa-l bati, in functie de urmari poti fi condamnat, conform Codului penal, citez:
"Art.193. Lovirea sau alte violenţe
  (1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.
  ART.194. Vătămarea corporală
(1) Fapta prevăzută în art. 193, care a cauzat vreuna dintre următoarele consecinţe:
a) o infirmitate;
  b) leziuni traumatice sau afectarea sănătăţii unei persoane, care au  necesitat, pentru vindecare, mai mult de 90 de zile de îngrijiri medicale;
c) un prejudiciu estetic grav şi permanent;
d) avortul;
e) punerea în primejdie a vieţii persoanei,
se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani.
  (2) Când fapta a fost săvârşită în scopul producerii uneia dintre  consecinţele prevăzute în alin. (1) lit. a), lit. b) şi lit. c), pedeapsa este închisoarea de la 3 la 10 ani.
(3) Tentativa la infracţiunea prevăzută în alin. (2) se pedepseşte."