| MarianNiculae96 a întrebat:

Buna ziua,
Am o intrebare, de curand mi-am recapatat accesul la o platforma de cryptomonede pe care am investit acum 3 ani intr-o moneda X si acum vreau sa scot banii. Faza este urmatoarea daca as dori sa scot undeva la 20.000 de euro din platforma de crypto cum ar trebui sa procedez astfel incat sa nu am probleme cu Anaf? Trebuie neaparat sa infiintez o firma sau pot scoate banii si dupa sa platesc un impozit la ei fara sa am firma? Ofer funda celui mai bun raspuns.Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Wr3nch a răspuns:

Nu iti trebuie firma, doar o declaratie si platesti suma cuvenita din castig.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depui declaratia unica la anaf si platesti taxele aferente. Nu e nevoie de firma.

| doctorandus a răspuns:

Îți faci raportul fiscal pe anul în care încasezi și declari cât ai câștigat din cripto. Nu știu cum e în România, dar în Olanda trebuie să declari în fiecare an fiscal ce cripto ai.