| mariusmarius17 a întrebat:

Am o intrebare in legatura cu conturile de economii ale bancilor. Cum ar fi la Alpha bank este un pachet numit progressive in care dobanda creste lunar. Ce as vrea eu sa stiu este daca, de ex. eu depun 10.000 lei initial pe o perioada de 24 luni iar dobanda ajunge la 5%(24 luni), daca dupa 24 de luni am depozitati in cont ex. 40.000 lei. Dobanda de 5% se extrage din bani depozitati initial (10.000) lei sau din cei 40.000 care sunt in acel moment pe cont?

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dobânda nu se extrage ci se adaugă.
Nu este clar.
Depui inițial 10000 pe 24 de luni.
De unde îți rezultă în cont 40000?

| johnnny123 a răspuns:

Nimic din ce ai scris acolo nu are sens, este o aiureala completa.
Incearca sa reformulezi.