| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua. Am o intrebare legata de acele site-uri care iti ofera un imprumut, sau credit doar cu buletinul. Vreau sa inteleg cum functioneaza.
1. Am nevoie de o adeverinta de buget?
2. In cazul in care plata inapoi nu se face la timp, ce probleme poti avea? Te gasesc dupa buletin sau IBAN ul contului?
3. Trebuie sa declar ca vreau sa imi cumpar ceva anume si apoi sa dovedesc ca asta am cumparat?(am nevoie urgenta de un laptop)
Multumesc anticipat pentru raspunsuri

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Și băncile și ifn urile te cauta în bazele de date de la anaf, nu mai e obligatorie peste tot adeverință de salariu.
Nu înțeleg întrebarea 2, crezi ca e asa greu sa te găsească după cartea de identitate?

Nu trebuie sa declari nimic, îți cumperi ce vrei din bani.

PS ești sigur ca vrei sa apelezi la cămătari ăștia? Au dobânzi exorbitante, mergi la o banca mai bine. E mult mai sigur

| gratargratar a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=8U7okK0a9Cc

Vezi asta inainte de a te imprumuta la ifn-uri.

Daca nu ai de ales, este mai bine sa iei un credit de consum de la o banca. IFN-urile sunt cele mai periculoase.
Nu trebuie sa dovedesti ce ai cumparat. Nu ii intereseaza, atata vreme cat dai banii inapoi cu dobanda.
Daca nu-ti faci plata la timp, te executa. Adica iti vand din bunurile personale sau iti pun poprire pe salariu.

Cel mai bine este sa te imprumuti de la prieteni sau rude. De asemenea, sunt magazine care iti vand laptop-ul fara dobanda (de exemplu Emag prin Raiffeisen) sau cu dobanda preferentiala (tot prin banci de obicei).