| 4everhere a întrebat:

Bună ziua, am o întrebare legată de impozitarea câștigurilor din jocurile de noroc aflate în străinătate, mai specific câștigurile loto (premii secundare cât și premiul cel mare) la loteriile străine, țări din U.E. (de exemplu cele din Franța, Germania, Austria, etc.)

Cum se face impozitarea premiilor pentru o persoană cu reședința în România? Știu că impozitarea se face la țara în care se află loteria după regulile proprii de impozitare, dar dacă banii câștigați, după ce au fost impozitați în țara proprie, vor trebui impozitați din nou după regulile de impozitare din România? Mai ales dacă persoana doreșete să-și depună suma câștigată într-un cont bancar românesc sau se scutește impozitarea de pe urma acordului de evitare a dublei impozitări din țările U.E?

Am mai înțeles că e recomandat ca posesorul câștigului să-și deschidă un cont bancar în țara în care a câștigat dar din câte am văzut este dificil pentru o persoană să-și deschidă un cont bancar străin într-o țară străină deoarece trebuie să existe minimum un contract de închiriere în cazul în care nu are reședința în țara respectivă.

Mulțumesc pentru atenția acordată!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca castigul a fost intr-o tara UE sau chiar alta tara cu care Romania are acord pentru prevenirea dublei impozitari atunci vei plati impozitul doar in tara respectiva si nu se mai plateste impozit in Romania.