| anonimusUser a întrebat:

Buna ziua,
Am o intrebare legata de un card de credit:

Am un card de credit cu o limita de 5000RON sa spunem. Am o plata de facut de 7000RON.

Daca transfer dintr-un cont curent 2000RON in contul cardului de credit, practic limita imi va urca la 7000RON, deci as putea sa folosesc acest card?

Multumesc

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Roxin a răspuns:

Salutare.
Depinde de condițiile contractuale ale băncii. Eu am un card similar pe care îl alimentez uneori și peste limita lui (3000€) iar suma totala îmi devine disponibilă. Soldul cheltuit trece pe minus, acel minus fiind excesul depus de mine. Dar cum spuneam, totul tine de banca. Ia legătura cu ei și te vor lămuri, dar in principiu ar trebui sa se poată depune un exces peste limita. Limita in sine se referă la limita oferită inițial de banca, creditul aprobat.
Seara buna!

1 răspuns:
| dinaprilie a răspuns:

Nu! Dar poti plati cei 7000 de lei din doua conturi. Din contul de credit si din contul curent.