| Ştefania1989 a întrebat:

Am o problema si nu stiu cum sa o rezolv. In urma cu 6luni prietenul meu a Luat in rate un tv si acum dorim o masina dar trebuie sa facem un imprumut in banca. Din pacate banca BRD nu a acceptat imprumutul de 8000de lei deoarece are rata la tv de 200 de lei si salariul minim pe economie. Eu inca nu muncesc (studenta) si de aceea nu pot face imprumutul de nevoi personale pe numele meu. Timpul este scurt si vreau sa stiu daca rata de la tv o pot transfera pe numele meu si daca da, cum se poate?

Răspuns Câştigător
| AutumnDay a răspuns:

Buna!
Nu, daca nu lucrezi, rata nu se poate transfera la tine. De altfel, e acelasi lucru cu faptul ca nefiind salariata nici nu poti face vreo rata.
Magazinele/bancile acorda imprumuturi dupa minim 6 luni vechime in campul de munca.
Pe de alta parte, fiti atenti ca nu cumva sa nu va aruncati inainte pentru a face rate pentru lucruri care ar putea fi doar un moft. Oamenii au adesea tendinta sa cumpere lucruri pentru emotiile ce vin la pachet cucumpararea unui lucru, nu pentru reala necesitate a lor. Daca un salariu minim este impartit la doua persoane, ganditi-va daca va puteti permite sa platiti taxele aferente unei masini (asigurare, inmatriculare, acte, combustibil, etc), astea pe langa cheltuielile zilnice, haine, mancare, utilitati.

Fiti cu grija si rabdare! happy

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca nu muncesti cum crezi ca poti transfera rata pe numele tau? Asteptati sa termine el de achitat tv-ul si apoi incercati pentru masina.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu muncesti si banca nu iti da credit cum crezi ca il poti transfera pe ala?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Deci el are salariul minim, tu esti studenta, si vreti sa va legati de o rata pentru MASINA? Ma, voi sinteti normali la cap? Bine, intrebarea e retorica, dar totusi.

| aXy99 a răspuns:

Ce tv de 10000 de lei ati luat de ati avut nevoie de imprumut bancar? :O

| Ştefania1989 explică (pentru aXy99):

Nu am facut imprumut in banca este o rata la tv. Incepand de anul acesta pentru noii clienti nu mai au voie sa aiba 2rate de platit pe un salar

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă și pentru lucuri de genu trebuie sa apelați la împrumut, e trist, nu i le permiteți, cumpărați ceva la mana a doua nu noi, cumpărați ce va permiteți dacă nu aveți bani.

| Illuminati2016 a răspuns:

Ce prostie sa cumperi TV in rate