| xpirt a întrebat:

Buna ziua,

Am PFA. Daca imi fac card Metro, trebuie neaparat sa pun facturile in contabilitate? Sau pot sa achizitionez fara sa tin cont de nimic si fara sa le trec ca costuri?

multumesc

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca cumperi pe pfa si esti la venit real normal ca le bagi in contabilitate.
la fel de bine poti cumpara pe persoana fizica ca la orice magazin

| xpirt explică (pentru suntserios):

Adica, trebuie sa-mi fac card metro cu PFA, dar pot sa cumpar pe persoana fizica?

| suntserios a răspuns (pentru xpirt):

Nu am mai folosit metro de mult timp, dar odata puteai fara probleme sa cumperi pe persoana fizica daca aveai card de firma/pfa

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Stii ca facturile alea, daca le iei pe pfa, te ajuta sa platesti taxe mai mici, nu?

| xpirt explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Da, dar in orice conditie? eu am PFA in IT (6202), pot sa le pun in contabilitate de fiecare data ca costuri deductibile?
dar daca nu le pun?

| suntserios a răspuns (pentru xpirt):

Daca ai PFA la venit real iti intrebi contabilul ca sigur ai asa ceva.
Daca ai PFA la norma nu are sens intrebarea ta.