| andrei28743 a întrebat:

am platit suma de 3000lei catre firma X iar X afirma ca nu i s-a platit nimic (eu am primit chitanta si factura pentru bani pentru ca s-a platit, plata a fost numerar) administratorul ( el a semnat factura si chitanta cand i-am dat banii) ma acuza ca semnatura nu e a lui. (pe factura si chitanta datele firmei mele si ale lui sunt scrise de mine cui, nume firma, sediu etc. EL a semnat la furnizor, eu la beneficiar, poate afecta asta intr-un fel? EL a semnat ambele atat chitanta si factura, eu am completat doar datele firmei si am semnat unde am avut eu (la beneficiar) iar acum zice ca nu el a semnat. Ce sa fac? Ma acuza ca l-am inselat (am cumparat chitantier si facturier model care se imprima pe 3 pagini cand il scrii, eu doar am completat cu ce mi-a zis el cu datele firmei mele si ale lui DAR NU AM SEMNAT IN LOCUL LUI, datele firmei sunt corecte). Nici nu cred ca si le-a inregistrat la contabilitate.

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Se poate face expertiza grafologica (grafoscopia) dar costa. Cred ca este circa 900 lei prima expertiza si apoi cate 1600 fiecare. Nu stiu exact.
Expertiza grafoscopică este reglementată în:
art. 116-127, Capitolul II, Titlul III Partea generală a Noului Cod de Procedură Penală;
art. 64 Noul Cod de Procedură Penală;
art. 330- 340 Noul Cod de Procedură Civilă.

| andrei28743 explică (pentru Salontanul):

La asta m-am gandit si eu, oricum el trebuie sa si le plateasca daca considera ca nu a semnat el nu trebuie eu sa platesc banuiesc. Eu sunt si stangaci el dreptaci banuiesc ca se observa din prima asta nu?

| Sonia822 a răspuns (pentru Salontanul):

laughing La ce, la semnatura? Si marmota...

| Salontanul a răspuns (pentru andrei28743):

Normal! Nu te lua dupa Sonia822. Asta nu stie nimic dar se da mare. Am dat si legile care reglementeaza si n-a citit sau a citit si nu pricepe. In ambele cazuri n-ai ce discuta cu asemenea... "specimene".

| Sonia822 a răspuns (pentru Salontanul):

E bine ca esti tu specimen d-ala care te gandesti sa faci grafoscopie la ce scrie pe toate gardurile. E bine ca stii teorie, e rau ca practica ioc! Poate ar trebui sa mai citesti de 5 ori enuntul de mai sus. E o mazgaleala care apare pe o hartie, completata de BENEFICIAR. Poate fi si o linie oblica.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca tu ai cumparat de le el, de ce ai scris tu facutura si chitanta?
Astea erau atributiunile lui, sa emita factura si chitanta pentru tine, practic sa le scrie el.

| Andreeush a răspuns:

Nu trebuia să completezi tu tot.
El trebuia să completeze cu datele lui și să pună semnătura și ștampila.
Nu sunt camere de supraveghere în acea unitate?

| Panamax a răspuns:

De cand naiba cand cumperi ceva faci tot tu factura si chitanta?

| Sonia822 a răspuns:

N-am mai auzit asemenea minunatie. Tu dai banii si tu cumperi facturier si chitantier? Si ai si firma, faa sa ai habar de nimic? Tu n-ai voie sa scrii nimic, el elibereaza tot, fie din sistemul de facturare, fie tipizate chitanta + factura, cu stampila. Inainte firma trebuia verificata pe mfinante.ro, ca sa te asiguri ca exista. Mergi la politie... desi.