| Catalin_Rosca_1948 a întrebat:

Buna ziua, am si eu nevoie de ajutor in legatura cu un card. Sunt acum la un mini inventar unde aranjez si scanez produse, ar trebui sa fac asta de 4 ori si dupa sa primesc suma de 100 de lei. Doamna care ne indruma imi ceruse un cod iban (adica sa am card) dar acum nu am nici unul si nici nu am avut niciodata.
Problema este ca nu stiu la ce banca sa ma duc deoarece am auzit ca unele iau dobanzi adica, daca mie imi vin pe card 100 de lei ei o sa ia poate 20 sau 30 sau mai putin, as dori sa imi recomandati o banca, de exemplu eu am auzit ca la bcr, brd au taxe mari, la bt este totul gratis, la ing imi ia 3 sau 4 lei taxe, ce imi recomandati?
Si as dori sa imi explicati care e faza cu card debit si card credit?

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Eu am cont la BT (Banca Transilvania) si, intr-adevar, comisionele sunt mici sau inexistente.
Ca sa ai card (de debit/credit), trebuie sa deschizi un cont la banca (este gratuit). Administrarea contului te costa anual doar 20 de lei. Tranzactiile facute in reteaua BT sunt, de regula, gratuite (verificare sold, extragere bani de la bancomatele BT, etc).
Odata cu crearea contului, se obtine automat codul IBAN (seria sub care se identifica contul activat). El este folosit pentru ca alte persoane (angajator, cunostinte) sa poata livra in contul respectiv sumele de bani dorite (salariu, donatii, etc).

Acum, sa-ti explic sumar ce e cu cardul de debit si cel de credit.
card de debit = card de salariu. Cu el poti extrage bani din cont (de la bancomat) si poti face plati integrale pentru produse (este doar un instrument de plata prin care sunt folositi banii din contul tau).
card de credit = card de cumparaturi. Cu el poti cumpara produse in rate (lunare). Suma de bani este data in avans de banca, iar tu restitui lunar ratele stabilite la achizitionarea produselor dorite.
Poti extrage fizic bani cu cardul de cumparaturi de la bancomat, DAR comisioanele sunt foarte mari. (se recomanda folosirea cardului de debit).
In concluzie, ca salariat, ai nevoie de un card de debit (cont bancar pe care primesti salariul).
Daca iti doresti cumpararea de produse in rate, poti solicita la banca si eliberarea unui card de credit.

| Catalin_Rosca_1948 explică (pentru dannyel86):

Precizez ca nu sunt angajat la aceasta chestie cu inventarul
deci normal ar trebui sa imi fac cont si dupa sa cer card debit?

| dannyel86 a răspuns (pentru Catalin_Rosca_1948):

Daca esti salariat (la orice angajator), salariul se poate livra in contul deschis la banca. Atunci cand te prezinti la institutia bancara, poti solicita si cardul de debit aferent contului, ca sa extragi banii si sa faci plati mult mai usor.
Daca ai lucrat temporar, iar pentru munca depusa primesti acei 100 de lei (fara a avea calitatea de salariat pe perioada mai lunga), nu merita sa-ti deschizi un cont bancar (si sa ai card de debit).
Poti solicita ca suma sa o primesti cash, in mana (bani lichizi).
Daca intentionezi sa deschizi totusi un cont, iti recomand, asa cum am scris si anterior, Banca Transilvania.

| Catalin_Rosca_1948 explică (pentru dannyel86):

Dar eu sunt student la o postliceala stiti ceva daca bt au card de student? si daca ma ajuta sa imi fac unu?

| dannyel86 a răspuns (pentru Catalin_Rosca_1948):

Citeste aici, daca esti interesat.
https://beta.bancatransilvania.ro/......tru-tineri

7 răspunsuri:
| dinaprilie a răspuns:

Pt 100 lei vrea sa iti faci cont la banca cu card? De ce nu cash?

| Catalin_Rosca_1948 explică (pentru dinaprilie):

Deoarece eu sunt din alt oras si acasta firma cu invetare e din alt oras.

| Dragosm19 a răspuns:

La bcr te duci. Ceri informatii acolo si daca iti convine dobanda(daca este) ramai, daca nu, caui la bt(acolo nu stiu cum sunt treburile pentru ca eu sunt pe bcr). In mod normal, cel putin la mine asa a fost, la prima tranzactie mi s-au oprit 10 lei. dar de atunci nu mi s-a mai luat nimic in plus