| RoxanaGhost a întrebat:

Am si eu o intrebare.
Fratele meu s-a oferit sa ma ajute cu niste bani si ar vrea sa imi trimita prin Western Union pentru ca am niste probleme cu cardul.Cum se procedeaza? Din ce am inteles de la o prietena trebuie doar numele intreg si orasul.Problema este ca eu sunt din Tulcea dar fac scoala la Constanta.E vreo problema daca nu am mutatie pe Constanta? Gen doar numele intreg si orasul in care ma aflu acum? Imi cer scuze daca am pus intrebarea la categoria gresita.

Răspuns Câştigător
| Cătălina1115 a răspuns:

Trebuie sa ai peste 18 ani
Trebuie sa mergi cu buletinul
Și trebuie sa zici un cod, pe care ți-l da fratele tău.
Apoi suma
Numele fratelui tău
Și tara/orașul ceva de unde îți trimite și atat

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Rezolva problema cu cardul si apoi iti poate trimite.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La un ghișeu Western Union te prezinți cu buletinul și parola primită de la expeditor. Nu ai nevoie de card.

| Sofer a răspuns:

Îți dă fratele tău un cod care trebuie sa îl dai acolo la casa ca să încasezi bani.

| Dandinelle a răspuns:

Date necesare pentru transfer de bani prin Western Union

Ca să transferi bani prin Western Union la ghișeu, trebuie să transmiți operatorului numele și prenumele persoanei care urmează să primească banii și țara de destinație. De asemenea, trebuie să ai la tine un act de identitate valabil.

Operatorul introduce toate datele în aplicație, inclusiv cuantumul sumei care urmează a fi transmisă, și eliberează o chitanță care conține numărul de control al transferului, pe care trebuie să îl comunici destinatarului.

Pentru a ridica banii, destinatarul trebuie să știe țara de unde au fost trimiși banii, suma și numărul de control al transferului (MTCN).