Întrebare recomandată | Armando_Catalin_1994 a întrebat:

am un card de la raiffaisen bank si as vrea ca atunci cand fac o plata online sa primesc o cerere pe care sa o aprob sau nu, stie cineva daca pot face chestia asta si cum sa o activez?

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu banca iti trimite sa aprobi platile, ci site-urile pe unde umblii si asta depinde de structura fiecarui site.
Chestia cu aprobatul este la corportaii mari, nu la site-urile mici de duzina, unde sistemul este simplicat, prin butonul "cumpara acum" sau "submit payment".

Asadar, procedura este simpla:
- tu pui numarul cardului in site-ul de unde vrei sa cumepri ceva si accesezi butonul "submit" sau "plateste acum".
Acel buton trimite numarul acrdului tau cu suma respectiva la sistemul lor conatbil care trimite electronic, cerere de plata la banca ta. Banca primeste cererea si o onoreaza, acceptand plata.
DAsadar, tu nu ai de ce sa primesti nimci de la RRiaffaisen, pentru ac tu deja ai acceptat si ai trimis aprobarea siteului respectiv, ca esti de acord ca ei sa-ti targa banii din contul tau de la raiffaisen.