| kyssme a întrebat:

as dori sa deschid o firma de confectii metalice pe baza de fonduri europene nerambursabile, nu primesc de nicaieri raspunsuri pentru indrumarea deschideri ei fiindaca toti imi zic ca trebuie sa dau o anumita suma de bani la inceput, Daca stie cineva ce este de facut s.au cum trebuie facut! Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu trebuie sa dai bani nimanui la inceput, dar trebuie sa ai contributia ta proprie, evaluata in bani.
Ca urmare, daca iti deschizi firma, acesta are costuri. La fel au costuri si spatiile si vehiculele folosite, etc.
Insumand aceste costuri, tu deja poti prezenta partea ta de contributie (daca contabilizezi bine toate cheltuielile si mijloacele puse din partea ta).
Cand ai deja justificata contributia, poti inainta proiect pentru DEZVOLTAREA afacerii.

Trebuie sa discuti cu un contabil cu experienta in obtinerea si gestionarea fondurilor (rambursabile si nerambursabile).

| sierra1 a răspuns:

Dacă vrei să sari direct in apă adâncă și nu știi să inoți, ia-ți un colac. El se numește firmă de intermediere atragere fonduri eu.