| Bastanul2018 a întrebat:

as dori sa îmi deschid o firma de transport, pe bursa și as dor sa știu dacă pot deschide firma in România cu sediul in Italia? Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| zilog a răspuns:

Da se poate!
Poți să iei o contabilă care a făcut
https://ceccar.ro/ro/
CONTABILITATE INTERNAȚIONALĂ
și un avocat care lucreaza pe drept internațional

sau mergi la camara de comert exter
si ceri consultata brosuri chestii mai cauti pe net
vezi ca oficiul comertului au si consulieri contra cost asa ca poti plati in mod oficial o consiliere direct la stat.

eu am avut firma cu sediul in elvetia si lucram cu ea pe toata planeta
CINE VREA SA PLATESCA DOAR 7, 5% DIN PROFIT
nu miliarde de taxe si impozite si de stat pe la cozi si de zapaceala si de oboseala si de ani pierduti din viata pe la birocratiile din Romania
Poate sa isi faca firma in Elvetia si gata
ROmania si toate celelalte state de pe planeta recunosc facturile date de la firma din Elvetia
si acolo totul este on-line
declari tu pe 3 hartii cam cat ai facut tu profit din 3 in 3 luni
si le trimiti prin posta
cam asta este tot
nu contabilitate nu zapaceala nu bonuri nu birocratie la birocratie

IAR CONTABILITATEA IN ELVETIA TI-O ȚINE STATUL GRATIS PANA CÂND AJUNGI SĂ AI UN PROFIT DE 21 000 CHF /anual
moca free nici un ban

IAR PANA LA 21 000 CHF / AN NU ITI CERE NICI UN BAN chiar daca tu ai facut ceva profit
se spune ca tii lasa tie ca sa nu te duci sa mananci la cantina saracilor
se cheama bani de subzixtenta
te lasa statul sa faci afaceri sa dai facturi sa incasezi si pana cand nu ai facut tu banii tai in anunul respectiv 21000 CHF
statul nu iti cere nimic din profitul tau!

apoi nu e ca in Romania cu zeci de mii de usi pe la care trebuie sa bati cazier de la sri avize de la pompieri certificate de urbanism birocratie nebunie si ate hartii la hartii ca sa iti obtii cotdurile caen

dupa ce ai depasit 21000 CHF profitul tau anual
atunci statul iti ia doar 7, 5% impozit

IAR FACUTRIERUL NU E CA LA NOI CU REGIM SPECIAL ZAPACEALA
ci este pur si simplu orice bucata de hartie dintr-un caiert pe care scrii tu cu buletinul tau si datele de la firma ta ca ai primit de la omul respectiv x chf pentru ca i-ai prestat si vandut y serviucii
bucata aia rupta dintr-un ziar tine loc de factura
semnezi si gata asta e tot fara stampila fara zapaceala fara birocratie

apoi tu faci una si pentru tine dar pe care capsezi si borunurile de la ceea ce ai consumat tu burghie cabluri brirde dibluri holsuruburi benzina pizza cola ciocolata hotel ca sa poti sa ii prestezi clientului respectiv servicile respective
apoi o data la 3 luni trimiti caietul ala simplu din care ai tot rupt foi la BIROUL DE CALCUL AL IMPOZITELOR

si aia in maxim 2 saptamani iti spun ca nu ai de platit nici un ban pentru ca nu ai depasit 21 000 chf profit anual

Dar poti sa dai si facutri din astea europene frumoase facute la calculator am uitat cum se cheama cred ca invoice-uri ceva de genul acesta
si poti presta servicii si in Romania si pe tine o sa te coste doar 7, 5% din suma tranzactionata
nu conturi zapaceli baga in revisal inebuneste saga zapaceste indaco si alte nebunii de genul acesta in cat iti vine rau de la birocratie

CUM SE FACE O FIRMA IN ELVETIA
INSTATANEU
IN 15 MINUTE AM AVUT FIRMA CU CODURI CAEN FOARTE SPECIALE
Doar am prezentat diplomele mele din domeniul respectiv
si gata am primit coduri caen pe lucruri care chiar tin de securitatea statelor lumii
lucruri complicate despre care nu am chef si timpul sa detaliez aici si acum sa nu se enerveze chiar asa de rau cei de la birocratia din Romania ca in Romania alergi pe la 30 de usi si pana cand ai strans ultima hartie ti-a expirat prima
pe cand in elvetia pentru aceleasi lucruri ce tin de securtate vamala, cibernetica... am avut hartile gata in 15 minute
aveam firma si aveam voie sa lucrez doar in 15 minute!

2 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Cum adica "sa-ti deschizi o firma de transport pe bursa"?
Vrei sa o listezi pe bursa imediat ce o deschizi?

| zilog a răspuns (pentru johnnny123):

Se rezolva am un om care exact cu asta se ocupa
DEPINDE PE CARE BURSĂ
Bursa din România
Bursa din America
Bursa internațională
Bursa de la Tokyo

în general trebuie să îțî faci o SOCIETATE PE ACȚIUNI. S.A.
trebuie să ai 3 acționari cel puțin
trebuie să ai 1milion de euro cel puțin

IȚI POT PUNE LA DISPOZIȚIE CONTABILĂ CARE EXACT CU ASTA SE OCUPă

Ea chiar este atât de bună pe contabilitate internațională în cât vin de la mari companii de contabilitate cu renume mondial ca să le explice ea la conferințele pe care le ține
câte ceva fițe în contabilitate

Așa ca dacă îțî trebuie și te simți bazat te pot pune in leagătura cu ea.