| djmikestevenromania a întrebat:

Buna ziua! As dori sa stiu daca aplicatia Revolut este sigura si daca pot incasa pensia sau salariul in contul Revolut si daca acesta este interogat, de catre ANAF. Multumesc!

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Iti recomand sa-ti platesti datoriile, fiindca ANAFUL deja intra in toate conturile bancare.
Dar pe tine te pot supraveghea de la depunerea statului de plata de catre angajator, si vad unde sunt directionati banii, in acel cont merg si ei.
Totusi, daca nu reusesc sa-ti traga banii, mai ales ca exista o executare silita pe numele tau, s-ar putea sa fii fortat sa faci munca voluntara in folosul comunitatii (fiind chiar suprevegheat de Politie), pe o perioada determinata, pana ti se achida datoria si cheltuielile de judecata aferente.

| Wr3nch a răspuns:

Nu recomand. Revoult face pasi frumosi spre a devini similar cu o banca, dar inca au tendinta sa blocheze conturi si sume din senin. Mai degraba ING sau BT.

| djmikestevenromania explică (pentru Wr3nch):

Pai am poprire, de la anaf, orice deschid, cont, card, indiferent de banca! Ce imi recomanzi?

| suntserios a răspuns (pentru djmikestevenromania):

Eu iti recomand in primul rand sa iti platesti datoriile.
Si nu, Revolut nu e deloc sigur sa incasezi veniturile pe el.

| djmikestevenromania explică (pentru suntserios):

De ce? care este motivul? de ce a fost creat atunci? nu gasesc explicatia logica. sincer! explica te rog! multumesc!

| Wr3nch a răspuns (pentru djmikestevenromania):

Revoulut nu a fist creat ca nu iti platesti impozitelelaughing Scopul a fost ca daca mancam impreuna un oras de 40 de lei, si niciunul nu avem bani cash la noi, platest eu 40 si imi trimiti tu 20 cu doua apasari de butonlaughing

Apropo, stii ca nu conteaza pe ce iti intra banii pentru ca Anaful afla cand te angajezi si oricum va pune proprire pe cont nu? Doar daca lucrezi la negru nu au cum sa stie ca esti platit.

| Salontanul a răspuns (pentru djmikestevenromania):

Se pare ca nu citesti (ca orice tanar care "se respecta) ce ti se spune! Ti-a spus cineva mai sus: "Nu recomand. Revoult face pasi frumosi spre a devini similar cu o banca, dar inca au tendinta sa blocheze conturi si sume din senin." Multi se plang ca li s-au blocat conturile aiurea. Raspunsul este standard: „Sistemele noastre de securitate monitorizează în permanență toate conturile utilizatorilor, pentru a ne asigura că sunt protejate de fraudă, iar când semnalează activități suspecte, acest lucru poate duce la o suspendare temporară a contului. Această măsură este o cerință a reglementărilor în vigoare pentru a proteja conturile. Ca orice alt furnizor de servicii financiare, ne supunem unor reglementări care ne interzic să comentăm cu privire la specificul acestor investigații - acest lucru ar fi ilegal și categoric în defavoarea clienților care ar putea deveni victime ale fraudei. Suntem pe deplin conștienți de impactul pe care acest lucru îl poate avea asupra utilizatorilor, iar colegii noștri lucrează pentru a redeschide conturile cât se poate de repede, atunci când e cazul." - Reprezentanți Revolut
Pana fac ei ancheta tu ramai cu banii blocati. Mai mult, sunt multi care spun ca nici nu li se raspunde. Nu va agatati de banci si firme care nu au birouri in tara! Este cea mai mare greseala. Eu am PayPal dar nu tin nici un cent pe el. Orice suma intrata o descarc in secunda doi pe contul meu bancar.

| suntserios a răspuns (pentru djmikestevenromania):

De ce iti recomand sa iti platesti datoriile sau de ce nu e sigur Revolutul?

Revolutul e o aplicatie care gestioneaza banii. Nu e o banca in sine. Asa ca nu raspunde complet de legislatia de care raspund bancile.

Scopul initial al Revolutului era schimbu valutar la cursuri avantajoase

| Ion976 a răspuns (pentru Wr3nch):

Ai dreptate pana la urma. Revolut e o banca excepțională doar din faptul ca oferă cont miltivalutar în toate monedele cu comision de conversie foarte mic. Pentru cineva care vrea sa ascundă banii îs alte metode nu intram în asemenea detalii ca nu e cazul. Dar atâta timp cât banii îs cinstiți poți incasa salariul în revolut ( sau orice alte sume atâta timp cât îs banii tai. Ca poți de exemplu sa îți incarci contul de revolut ci cardul de lei de la bt și revolut sa te întrebe ce i cu banii aia. Faci un screenshot la tranzacția din btpay sau un extras și aia a fost toată treaba )

| Zuzu1991 a răspuns:

Eu am avut poprire, si bani in Monese (tot un fel de Revolut) si, culmea, am si cont in lei, la o banca romaneasca in Monese ala si nu mi-a poprit nimic la contul in euro care era in alta tara

TOTUSI, faza cu poprirea e ca nu ai cum sa pacalesti... DELOC
1. salariile NU pot fi incasate in conturi care nu sunt romanesti, din cate stiu eu cel putin (inca nu am incercat sa confirm ideea)
2. cand or sa vada ca nu mai vin bani din poprire, de la banca, te vor verifica la salariu, si iti vor trimite poprirea la firma care iti da salariu, iar firma e obligata de lege sa iti opreasca banii, altfel, vor fi obligati ei sa iti plateasca toata datoria

| djmikestevenromania explică (pentru Zuzu1991):

Cred ca trebuie sa intrebi pe sorin ovidiu vantu asta sa te lamuresti, tu, in primul rand. "faza", care? poti fii roman si sa ai cont in insulele cayman, in paradisuri fiscale, fara a avea treaba ANAF... mai invata! zi frumoasa!

| Zuzu1991 a răspuns (pentru djmikestevenromania):

Dap, poti fi roman si sa ai conturi la mama naibi
dar eu am spus ca este lege ca nu poti sa ai firma in Romania si sa bagi banii de salariu intr-un cont care nu e in Romania, asta e cu totul si cu totul alta mancare de peste prajit
pe scurt NU e vorba de ce bani ai si unde poti sau nu sa ii transferi

e vorba NUMAI de salariu si atat!

totusi, inca odata, NU am verificat informatia asta, doar am auzit de ea, poate ma insel

totusi, mai era si punctul 2: poprirea merge la firma care da salariu, iar de asta sunt absolut sigur, am verificat-o pe soriciul meu propriu, asa ca oricum nu scapa de poprire